fot. Zurab Kurtsikidze/EPA

Ukraiński Kościół Greckokatolicki będzie miał dwóch nowych biskupów

Ukraiński Kościół Greckokatolicki będzie miał dwóch nowych biskupów. Papież Franciszek wyraził zgodę na ich wybór dokonany przez Synod Biskupów tego Kościoła. Biskupów pomocniczych otrzymają: archieparchia (archidiecezja) tarnopolsko-zborowska i eparchia (diecezja) kołomyjska.

Biskupem pomocniczym tarnopolsko-zborowskim będzie ks. Wołodymyr Firman, któremu papież wyznaczył stolicę tytularną Limisa. Biskup-elekt urodził się 8 maja 1976 r. w Zarwanicy. Po ukończeniu seminarium duchownego w Tarnopolu przyjął 8 października 2000 r. święcenia kapłańskie. Studiował nauki religijne (na KUL w Lublinie), agronomię (na Uniwersytecie Rolniczo-Technicznym w Kamieńcu Podolskim) i rozwój administracyjny (na Katolickim Uniwersytecie we Lwowie). Był administratorem (od 2000 r.) i rektorem (od 2016 r.) Maryjnego Ośrodka Duchowości „Zarwanica”, wicerektorem wyższego seminarium duchownego w Tarnopolu (od 2004 r.) i ekononem eparchii tarnopolsko-zborowskiej (od 2004 r.). Oprócz ukraińskiego, mówi po niemiecku, polsku i rosyjsku.

>>> Ukraiński Kościół Greckokatolicki – co warto o nim wiedzieć

W archieparchii tarnopolsko-zborowskiej, kierowanej przez abp. Wasyla Semeniuka, jest już jeden biskup pomocniczy – Teodor Martyniuk.

Biskupem pomocniczym eparchii (diecezji) kołomyjskiej będzie ks. Petro Holinej, któremu papież wyznaczył stolicę tytularną Abritto. Urodził się 12 lipca 1973 roku we wsi Dobrotów niedaleko Iwano-Frankiwska. Uczył się w Instytucie Teologiczno-Katechetycznym (1991-1996) w tym mieście, uzyskując kwalifikacje do nauczania religii. Po święceniach diakonatu, które przyjął 9 kwietnia 1992 roku, pracował w parafiach greckokatolickich w rejonie Czerniowiec, a następnie w Delatynie. Jednocześnie w latach 1997-2001 studiował historię na Uniwersytecie Przykarpackim w Iwano-Frankiwsku.

>>> Ukraiński Kościół Greckokatolicki dziękuje Kościołowi w Polsce za wspieranie uchodźców

Po święceniach kapłańskich, otrzymanych 29 listopada 1998 roku, był wikariuszem w Delatynie, duszpasterzem młodzieży w dekanacie Jaremcze (2000-2014), nauczycielem historii w państwowej szkole w Delatynie (2003-2016) i dziekanem w Jaremczu (2014-2016). W międzyczasie odbył studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie (2005-2007), zakończone magisterium w 2010 roku. Kolejne studia, na Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie (2016-2020), uwieńczył doktoratem z historii Kościoła. Od 2021 roku był kanclerzem egzarchatu apostolskiego dla ukraińskich katolików obrządku bizantyjskiego we Włoszech. Oprócz ukraińskiego, mówi po polsku, włosku i rosyjsku.

>>> Ukraiński Kościół Greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego i przyjmuje nowy styl obchodzenia świąt

W eparchii kołomyjskiej, kierowanej przez bp. Wasyla Iwaniuka, nie było dotychczas biskupa pomocniczego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze