fot. EPA/NARONG SANGNAK

UNICEF: po trzęsieniu ziemi pogorszyła się sytuacja dzieci w Mjanmie

Po najtragiczniejszym od dziesięcioleci trzęsieniu ziemi w Mjanmie (Birmie) fatalna sytuacja humanitarna jeszcze się pogorszyła – ostrzegł w poniedziałek Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). Kataklizm stał się brutalnym ciosem dla dzieci, które przeżywają kumulację kryzysów w tym kraju: trwający konflikt zbrojny, przesiedlenia i niedostatek.

Dyrektorka generalna UNICEF Catherine Russell oświadczyła, że dzieci należą do najbardziej dotkniętych trzęsieniem ziemi ofiar. „Narażone są na zwiększone ryzyko obrażeń, traumy, rozdzielenie z rodzinami i dalsze zakłócenia i tak ograniczonej stabilności, jaką miały” – czytamy w komunikacie.

>>> UNICEF: co piąte dziecko w Ukrainie twierdzi, że na wojnie straciło bliską osobę

Oenzetowska agencja podkreśla, że szkoły, szpitale i krytyczna infrastruktura doznały poważnych uszkodzeń. Osunięcia ziemi i zniszczone drogi pozbawiły wiele społeczności dostępu do elektryczności i łączności. Wielu ludzi ma ograniczony dostęp do wody pitnej, opieki zdrowotnej i schronienia. Mieszkańcy Birmy w ciągu kilku minut stracili bliskich, domy i dostęp do podstawowych usług. „Potrzeby są ogromne i rosną z każdą godziną” – podkreśliła Russel.

fot. EPA/NARONG SANGNAK

UNICEF zmobilizował wstępną pomoc humanitarną – zestawy zdrowotne, materiały medyczne, namioty i zestawy higieniczne, takie jak mydło, podpaski higieniczne i środki dezynfekujące do natychmiastowego dostarczenia dzieciom i rodzinom w potrzebie.

Fundusz stwierdził, że dramatyczne w skutkach trzęsienie ziemi, do którego doszło w piątek, nałożyło się na wcześniejszą, już i tak trudną sytuację dzieci w Mjanmie. W kraju pogłębia się konflikt, w którym przez cały 2024 rok wojska rządowe walczyły z różnymi grupami zbrojnymi. Dochodzi do starć z użyciem dronów, ciężkiej broni, w tym artylerii. Mjanma jest w czołówce krajów najbardziej niebezpiecznych dla ludności cywilnej, przy czym 43 proc. populacji jest narażone na konsekwencje konfliktu.

>>> UNICEF: ponad dwóm milionom dziewcząt w Afganistanie odmawia się dostępu do szkoły

Jednocześnie dzieci i rodziny stoją w obliczu ekstremalnego zagrożenia brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, niemal całkowitego załamania krytycznych usług publicznych, inflacji i utraty środków do życia. Do końca 2024 roku ponad 3,5 mln osób zostało przesiedlonych wewnętrznie, a prawie 20 mln, czyli ponad jedna trzecia populacji, potrzebuje pomocy humanitarnej. 6,5 mln tej grupy to dzieci.

Apelując o pomoc UNICEF powiadomił, że na stronie siepomaga dostępna jest założona przez UNICEF Polska zbiórka funduszy przeznaczonych na pomoc dla poszkodowanych w tym trzęsieniu ziemi. Serwis zrzekł się wszelkich opłat i całość pozyskanej kwoty będzie przekazana na wsparcie potrzebujących w Mjanmie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze