Pomoc UNICEFu w Afganistanie fot. EPA/JALIL REZAYEE

UNICEF rozpoczyna wielką kampanię szczepień w Korei Północnej

Korea Północna jest w znacznym stopniu odcięta od świata zewnętrznego. Jednak przynajmniej w dziedzinie ochrony zdrowia współpraca międzynarodowa jest możliwa. Obecnie wielką kampanię szczepień w całym kraju rozpoczął Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) we współpracy z rządem Korei Północnej. W ramach tej kampanii zostanie zaszczepionych ponad 800 000 dzieci i 120 000 ciężarnych kobiet. 

Kampania we wszystkich 210 okręgach ma dotrzeć do dzieci i kobiet w ciąży, które nie otrzymały szczepień ratujących życie od początku pandemii Covid-19 w 2020 roku – ogłosił UNICEF w Kolonii. Przed pandemią Covid-19 ogólnokrajowy wskaźnik szczepień w Korei Północnej wynosił ponad 96 procent, a do połowy 2021 r. spadł do poniżej 42 procent. Zwiększało to ryzyko śmiertelnych chorób, takich jak polio, błonica, odra, różyczka i zapalenie wątroby.

Ta kampania jest kamieniem milowym w naszych wysiłkach na rzecz zaszczepienia wszystkich dzieci w Korei Północnej i ochrony ich przed niebezpiecznymi chorobami wieku dziecięcego – powiedział Roland Kupka z UNICEF. Podkreślił, że jest to pierwszy krok na drodze do wznowienia rutynowych szczepień i wyeliminowania luk w szczepieniach, które narażają dzieci na choroby, którym można zapobiegać.

fot. PAP/EPA/REHAN KHAN

Przy wsparciu sojuszu na rzecz szczepień Gavi, UNICEF pomógł północnokoreańskiemu ministerstwu zdrowia dostarczyć w lipcu do Korei Północnej ponad cztery miliony dawek szczepionek – w tym szczepionki przeciwko odrze, krztuścowi, różyczce, tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i polio.

Według własnych informacji UNICEF wsparł już trzy kampanie szczepień w Korei Północnej w latach 2021–2023. W sumie szczepionki dotarły do około 1,3 miliona dzieci, które w szczytowym okresie pandemii nie otrzymały żadnych szczepień. Kolejne dostawy planowane są do końca roku. UNICEF dostarczył także zamrażarki, lodówki, chłodnie i urządzenia do pomiaru temperatury, aby nawet w najbardziej odległych obszarach można było przechowywać szczepionki w odpowiednich temperaturach i zachować ich skuteczność. W zakresie prowadzenia kampanii szczepień i postępowania w przypadkach wystąpienia możliwymi reakcji poszczepiennych zostało przeszkolonych ponad 7200 pracowników służby zdrowia.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze