UNICEF rozpoczyna wielką kampanię szczepień w Korei Północnej
Korea Północna jest w znacznym stopniu odcięta od świata zewnętrznego. Jednak przynajmniej w dziedzinie ochrony zdrowia współpraca międzynarodowa jest możliwa. Obecnie wielką kampanię szczepień w całym kraju rozpoczął Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) we współpracy z rządem Korei Północnej. W ramach tej kampanii zostanie zaszczepionych ponad 800 000 dzieci i 120 000 ciężarnych kobiet.
Kampania we wszystkich 210 okręgach ma dotrzeć do dzieci i kobiet w ciąży, które nie otrzymały szczepień ratujących życie od początku pandemii Covid-19 w 2020 roku – ogłosił UNICEF w Kolonii. Przed pandemią Covid-19 ogólnokrajowy wskaźnik szczepień w Korei Północnej wynosił ponad 96 procent, a do połowy 2021 r. spadł do poniżej 42 procent. Zwiększało to ryzyko śmiertelnych chorób, takich jak polio, błonica, odra, różyczka i zapalenie wątroby.
Ta kampania jest kamieniem milowym w naszych wysiłkach na rzecz zaszczepienia wszystkich dzieci w Korei Północnej i ochrony ich przed niebezpiecznymi chorobami wieku dziecięcego – powiedział Roland Kupka z UNICEF. Podkreślił, że jest to pierwszy krok na drodze do wznowienia rutynowych szczepień i wyeliminowania luk w szczepieniach, które narażają dzieci na choroby, którym można zapobiegać.
Przy wsparciu sojuszu na rzecz szczepień Gavi, UNICEF pomógł północnokoreańskiemu ministerstwu zdrowia dostarczyć w lipcu do Korei Północnej ponad cztery miliony dawek szczepionek – w tym szczepionki przeciwko odrze, krztuścowi, różyczce, tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i polio.
Według własnych informacji UNICEF wsparł już trzy kampanie szczepień w Korei Północnej w latach 2021–2023. W sumie szczepionki dotarły do około 1,3 miliona dzieci, które w szczytowym okresie pandemii nie otrzymały żadnych szczepień. Kolejne dostawy planowane są do końca roku. UNICEF dostarczył także zamrażarki, lodówki, chłodnie i urządzenia do pomiaru temperatury, aby nawet w najbardziej odległych obszarach można było przechowywać szczepionki w odpowiednich temperaturach i zachować ich skuteczność. W zakresie prowadzenia kampanii szczepień i postępowania w przypadkach wystąpienia możliwymi reakcji poszczepiennych zostało przeszkolonych ponad 7200 pracowników służby zdrowia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |