Uroczystość w sobotę? Sprawdź Msze!

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dziś Objawienie Pańskie, potocznie Trzech Króli. Uroczystość jest jednym z najważniejszych dni w kalendarzu katolika. Według tradycji, Objawienie Pańskie było traktowane nawet jako ważniejsze od Bożego Narodzenia. Dziś po prostu trzeba być na Mszy Świętej. Jednak trzeba to dobrze zaplanować. Dlaczego?

1)Dziś jest sobota – w niektórych parafiach wieczorne Msze mogą być już według niedzielnego formularza (wtedy nie wypełnimy obowiązku uczestnictwa w Mszy Świętej podczas Uroczystości Objawienia Pańskiego). Warto to sprawdzić na stronie internetowej parafii, warto zadzwonić i dopytać

2)Większość parafii odprawia Msze Święte według planu świątecznego, jednak mogą być od tego odstępstwa. Zaleca się, by Mszy było jak najwięcej, wszak jest to bardzo ważna Uroczystość. Niektóre parafie mają jednak mniej Mszy niż w każdą niedzielę i święto – to też warto sprawdzić.

3)Najlepiej więc wybrać się na Mszę z okazji Uroczystości Objawienia Pańskiego rano lub w sobotnie południe. Gdyby nam się to jednak nie udało, warto sprawdzić, które kościoły mają jeszcze popołudniowe Msze. Jest to możliwe przede wszystkim w większych miastach. Na przykład w niektórych warszawskich parafiach część Mszy (o godzinie 15, 16, 17) są jeszcze Mszami na Uroczystość Objawienia Pańskiego, a ostatnia Msza tego dnia już jest Mszą Niedzielną. Inne parafie z kolei wieczorem nie odprawiają już Mszy Objawienia Pańskiego, inne jeszcze  – z racji tej Uroczystości – rezygnują z sobotnich/niedzielnych wieczornych Mszy.

Jak widać, dzisiejszy dzień jest wyjątkowy. Podobna sytuacja była przy okazji Wigilii – w tym roku wypadała w niedzielę i także trzeba było dobrze zaplanować swoje uczestnictwo w nabożeństwach. W niedzielę zarówno należałoby na niedzielnej Mszy Świętej (czwartej niedzieli Adwentu), a także – ci, którzy wybierali Pasterkę – udać się na Mszę.. już Bożonarodzeniową.

W tym roku kalendarz ułożył się dość specyficznie, trzeba więc to wszystko dobrze poukładać. Idziemy przecież na spotkanie z Bogiem! Na takie spotkanie kalendarze trzeba dobrze zgrać!

Uroczystość w sobotę? Sprawdź Msze!
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze