PAP/Art Service

Uroczystości ku czci św. Stanisława na Skałce [+GALERIA]

Przy dźwięku „Zygmunta” wyruszyła z Wawelu na Skałkę doroczna procesja ku czci św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski. Mszy św. przy ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce, z udziałem Episkopatu Polski, przewodniczył biskup senior diecezji gliwickiej Jan Kopiec – wierny czciciel św. Stanisława i od lat niezwykły miłośnik katedry na Wawelu.

– Podczas Eucharystii – za przyczyną św. Stanisława BM – będziemy prosili Dobrego Ojca, który jest niebie, o błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny, Polski, o budowanie przez nią swego życia społecznego i narodowego na niewzruszalnych fundamentach Dekalogu i obydwóch przykazań miłości, a w szczególności na prawdzie i wzajemnym poszanowaniu – mówił na początku liturgii abp Marek Jędraszewski.

W czasie homilii bp Jan Kopiec wskazał na pojęcie dobra wspólnego, które choć pochodzi z nauki społecznej, to precyzyjnie odwzorowuje zobowiązanie, by mogło się realizować Jezusowe pragnienie: „nie zostawię was sierotami”. Jako swoje pasterskie zadanie rozumiał to wezwanie także św. Stanisław.

Biskup senior diecezji gliwickiej zaznaczył, że trzeba jako całkiem naturalny odruch traktować reakcje dobrego pasterza w momencie niebezpieczeństwa zagrażającego owczarni – musiał zareagować, gdy monarchę zawiodło właściwe rozpoznanie sytuacji, w której nic nie mogło usprawiedliwić naruszenia dobra wspólnego. – Ktoś musiał o tym przypomnieć. Na to umiał się zdobyć tylko bardzo głęboko wierzący i odważny biskup Stanisław – mówił.

PAP/Art Service

Podkreślił, że porządek Kościoła i porządek świata są odmienne, ale powinny kierować się razem do wspólnego dobra. – Do pomyślnego wyniku działania wykazywanego przez tzw. świat powinna dochodzić wiara i wynik przeżywanych prób w trudnych momentach, ale wtedy trzeba szukać wsparcia z Wysoka – mówił bp Jan Kopiec zaznaczając, że „ziemia ta, poprzez rozdarcie, jest zjednoczona w sercach Polaków, jak żadna inna” i zachęcał, aby „wspólnie dbać o dobro wspólne”.

Biskup stwierdził, że coroczne uroczystości na Skałce są okazją do dziękczynienia za „niezwykłą odwagę i poczucie odpowiedzialności” biskupa Stanisława. – Wspólnota Kościoła uwrażliwia w każdych warunkach, że potrzeba jest ludzi, którzy tamten dramat i niezrozumienie ostatecznych racji działania, szczególnie króla, zdołają jednak przełamać – mówił. – Niech się ujawni prawda o niełatwym wzrastaniu każdego z nas w ramach nadprzyrodzonej owczarni Chrystusowej, byśmy przełamali to, co nam nie pozwala czuć się rzeczywiście odpowiedzialnym za dobro wspólne, z którego wszyscy korzystamy – zakończył bp Jan Kopiec.

>>> Uroczystości św. Stanisława: dziękujemy za bohaterski wzór obrońcy moralności 

W uroczystościach wzięli udział kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski senior i kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, abp Stanisława Gądeckiego – metropolita poznański i przewodniczący KEP, abp Wojciech Polak – metropolita gnieźnieński i Prymas Polski, abp Henryk Jagodziński – nuncjusz apostolski w Ghanie oraz kilkudziesięciu arcybiskupów i biskupów z całej Polski. Obecni byli także Ryszard Terlecki – wicemarszałek sejmu, Marek Pęk – wicemarszałek senatu, Piotr Ćwik – zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, Łukasz Kmita – wojewoda małopolski, Witold Kozłowski – marszałek województwa małopolskiego, parlamentarzyści, korpus dyplomatyczny, służby mundurowe, przedstawiciele wyższych przełożonych zakonów męskich i żeńskich oraz uczelni Krakowa.

PAP/Art Service 2

Według tradycji św. Stanisław urodził się 26 lipca 1030 r. w Szczepanowie. Po studiach w Paryżu otrzymał święcenia kapłańskie, a w roku 1072 został biskupem krakowskim. Jako gorliwy pasterz zabiegał o dobro wiernych, często odwiedzał swych kapłanów, wspomagał ubogich. W roku 1079 zginął śmiercią męczeńską w kościele na Skałce, zabity na rozkaz króla Bolesława Śmiałego, któremu wypominał jego nadużycia. Na przełomie XI i XII wieku przeniesiono ciało biskupa Stanisława do katedry na Wawelu. W 1253 roku w kościele św. Franciszka z Asyżu papież Innocenty IV dokonał kanonizacji św. Stanisława.

W Polsce uroczystość ogłoszenia kanonizacji miała miejsce 8 maja 1254 roku. Stąd liturgiczne wspomnienie św. Stanisława w Polsce przypada właśnie na 8 maja, a w Kościele powszechnym na 11 kwietnia – dzień męczeńskiej śmierci.

Pamięć o św. Stanisławie odegrała ogromną rolę w kształtowaniu polskiej świadomości narodowej. Przy jego grobie w katedrze wawelskiej modlono się o pomyślność dla ojczyzny a polscy królowie i wodzowie zawieszali przy jego ołtarzu zdobyczne chorągwie. Są wśród nich m.in. chorągwie krzyżackie zdobyte pod Grunwaldem w 1410 roku oraz chorągiew turecka zdobyta pod Wiedniem w 1683 roku. Święty Jan Paweł II nazwał św. Stanisława „patronem chrześcijańskiego ładu moralnego”.

Galeria (9 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze