Uroczystości w grekokatolickim sanktuarium maryjnym „Brama Miłosierdzia”
W grekokatolickim sanktuarium maryjnym Bramy Miłosierdzia w parafii Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu na Podkarpaciu w czwartek rozpoczynają się uroczystości odpustowe. Znajdująca się w cerkwi ikona Bramy Miłosierdzia pochodzi z XVI wieku. Papież Pius VI w 1779 r. uznał ją za cudowną i udzielił wiernym nawiedzającym obraz pełnego odpustu.
Święto Przemieniania Pańskiego – zgodnie z kalendarzem juliańskim – obchodzone jest 19 sierpnia. W tym dniu we wszystkich cerkwiach grekokatolickich w Polsce i na Ukrainie święci się pierwsze zebrane owoce z ogrodów i sadów. Tego dnia wielu grekokatolików w Polsce pielgrzymuje do konkatedry pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu, w której znajduje się słynąca cudami ikona „Brama Miłosierdzia”.
Świątynia została zbudowana na fundamentach dawnego zamku książęcego Ostrogskich. Konsekrował ją biskup przemyski Onufry Szumlański 17 sierpnia 1747 r. Wcześniej ikona znajdywała się w cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Jarosławiu. Zdaniem historyków sztuki, namalowano ją między latami 1630-1640. Pierwsze informacja o kulcie wizerunku z opisem licznych wotów pochodzą z 1722 r. Pierwszym odpustem udzielonym wiernym odwiedzającym ikonę jarosławską jest dekret papieża Klemensa XIII z 22 listopada 1760 r. Kolejne odpusty nadał świątyni papież Klemens XIV (10 maja 1774 r.) oraz jego następca Pius VI (22 sierpnia 1775 r.).
Papieska bulla
8 marca papież Pius VI udzielił dziesięcioletniego odpustu wszystkim wiernym, którzy „modlili się przed ikoną Przenajświętszej Bogurodzicy, w szczególności za dusze cierpiące w czyśćcu”. Dzięki staraniom ks. kanonika Cypriana Chotynieckiego odpust ten wznowił i przedłużył 27 lipca 1911 r. papież Pius X. 22 listopada 1779 r. papież Pius VI wydał bullę, w której Stolica Apostolska uznała ikonę Przenajświętszej Marii Panny za cudowną i udzieliła pełnego odpustu wiernym nawiedzającym obraz. W 1879 r., z okazji 100-lecia bulli papieża Piusa VI, odbyła się uroczysta koronacja ikony Matki Boskiej Jarosławskiej diademami ufundowanymi przez bpa przemyskiego Jana Stupnickiego.
Na rdzennych ziemiach
„Mimo upływu lat, aby modlić się przed ikoną i wypraszać potrzebne łaski, rokrocznie przybywają do nas setki pielgrzymów z całej Polski. Wśród nich są nie tylko grekokatolicy, ale również i katolicy” – mówi proboszcz konkatedry grekokatolickiej w Jarosławiu ks. Paweł Szady. Zwrócił uwagę, że jest to jedyne sanktuarium na rdzennych ziemiach zamieszkałych przez grekokatolików. „O ile w północnych częściach Polski Kościół grekokatolicki powstał dopiero po Akcji Wisła, którą przeprowadzono w latach 1947–1950, to teren Podkarpacia stanowi rdzenne ziemie grekokatolików” – zwrócił uwagę duchowny. Zaznaczył, że do dziś pielgrzymi zostawiają świadectwa wysłuchanych modlitw, wśród których są np. uzdrowienia z chorób, w tym raka.
Ks. Szady przekazał, że obchody święta Przemieniania Pańskiego rozpoczną się w sanktuarium w czwartek, 18 sierpnia, nieszporami o godz. 18.00. Liturgii będzie przewodniczył metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz. Następnego dnia o godz. 17.00 odbędą się centralne uroczystości odpustowe. Eucharystii będzie przewodniczył rektor ks. mitrat Bohdan Panczak. Liturgię o godz. 16.30 poprzedzi „mołeben” do Najświętszej Maryi Panny (grekokatolickie nabożeństwo do NMP) odprawione przed ikoną Matki Bożej Bramy Miłosierdzia.
„Będziemy modlić się przede wszystkim o pokój na Ukrainie. Chcemy także prosić Boga, za wstawiennictwem Matki Bożej, żeby było jak najmniej ofiar śmiertelnych, które są skutkiem toczącej się tam wojny” – powiedział proboszcz ks. Paweł Szady.
Ikona Bramy Miłosierdzia – Myłoserdia Dweri
Ikona Bramy Miłosierdzia (Myłoserdia Dweri) ukazuje Matkę Bożą trzymającą na lewym ramieniu postać Jezusa, prawą zaś dłonią wskazującą na Niego. Namalowana została w XVII wieku. Od początku do jej stóp przybywały rzesze wiernych, modlących się za wstawiennictwem Maryi.
W 1996 r., z okazji czterechsetnej rocznicy Unii Brzeskiej, ikona została ukoronowana koronami papieskimi. Papież Franciszek poprosił, aby słynąca łaskami ikona była obecna 8 grudnia 2015 r. na Placu Świętego Piotra w Rzymie podczas inauguracji Roku Miłosierdzia w Kościele katolickim.
Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r. większość ukraińskiej ludności Jarosławia emigrowała lub została deportowana do ZSRR, zaś cerkiew została przekazana parafii rzymskokatolickiej. W 1966 r. świątynię zamknięto. Wierni rozpoczęli starania o zwrot cerkwi w 1982 r. Pierwsze nabożeństwo w zdewastowanej świątyni odprawiono 7 czerwca 1987 r.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |