epa06029828 A Shiite Muslim places a copy of the Koran on his head during a gathering to read the holy Koran during the holy month of Ramadan at Imam Ali shrine in Najaf, southern Iraq, 15 June 2017. Muslims around the world celebrate the holy month of Ramadan by praying during the night time and abstaining from eating and drinking during the period between sunrise and sunset. Ramadan is the ninth month in the Islamic calendar and it is believed that the Koran’s first verse was revealed during its last 10 nights. EPA/KHIDER ABBAS Dostawca: PAP/EPA.

USA: aresztowano prawie 200 nielegalnych imigrantów z Iraku

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W ciągu ostatnich trzech tygodni funkcjonariusze imigracyjni aresztowali w celu deportacji 199 nielegalnych imigrantów z Iraku, głównie w Detroit i okolicach tego miasta – poinformował przedstawiciel administracji federalnej.

Operację rozpoczęto po uzyskaniu zgody Iraku na przyjmowanie deportowanych z USA osób w zamian za usunięcie Iraku z listy krajów objętych dekretem imigracyjnym prezydenta Donalda Trumpa.

Podczas ostatniego weekendu aresztowano 114 Irakijczyków w rejonie Detroit, pozostałe 85 osób zatrzymano w innych rejonach USA – poinformowała Gillian Christensen, rzeczniczka prasowa Urzędu Imigracji i Egzekwowania Ceł (Immigration and Customs Enforcement – ICE).

Operacja ICE była częścią działań administracji Trumpa, które mają zwiększyć egzekwowalność przepisów imigracyjnych na terytorium USA oraz zmusić opierające się kraje do przyjmowania z powrotem deportowanych z USA nielegalnych imigrantów.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS

Irak zgodził się zmienić swoją politykę w tym zakresie po tym jak został umieszczony w pierwszej wersji prezydenckiego dekretu imigracyjnego, który zakazywał czasowo wstępu do USA obywatelom siedmiu krajów. Druga wersja rozporządzenia odnosiła się już tylko do sześciu krajów.

Większość aresztowanych osób miała na swoim koncie wyroki za morderstwa, gwałty, porwania, napaście, rabunki, przemyt narkotyków oraz włamania – powiedziała Christensen. Część osób przybyła do USA jako dzieci i zdążyli już odsiedzieć swoje wyroki, bądź ich część.

Według stanu na dzień 17 kwietnia 2017 roku 1.444 Irakijczyków ma zostać usuniętych z USA. Do tej pory zostało deportowanych ośmiu.

Wśród aresztowanych w Detroit znajdują się chaldejscy chrześcijanie, którzy obawiają się, że jeśli zostaną deportowani do Iraku to zostaną tam zabici ze względu na swoją wiarę.

Przedstawiciele administracji Iraku poinformowali, że irackie służby konsularne będą działały w porozumieniu z USA i wydadzą potrzebne dokumenty podróżne.

USA: aresztowano prawie 200 nielegalnych imigrantów z Iraku
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze