USA: biskupi krytykują ustawę migracyjną

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Biskupi amerykańscy skrytykowali najnowszą propozycję ustawy imigracyjnej RAISE Act, zaprezentowaną 2 sierpnia w Kongresie. Wezwali prezydenta Trumpa i Kongres do jej odrzucenia.

Miałaby ona ograniczać legalną imigrację do Stanów Zjednoczonych na kolejne dziesięciolecie, jak też znacząco zredukować przyjazdy rodzin obywateli i legalnych rezydentów spoza USA w ramach łączenia rodzin. Episkopat nazwał tę ustawę dyskryminującą. „Gdyby ustawa ta obowiązywała kilka pokoleń temu, wielu spośród tych, którzy budowali ten naród i bronili go, zostałoby odrzuconych” – napisali biskupi w oświadczeniu. Stwierdzili również, że Kościół wierzy, iż silne więzy rodzinne powiększają szansę osoby na osiągnięcie sukcesu w życiu.

Wśród ograniczeń ustawy znajduje się zablokowanie liczby uchodźców, którzy w legalny sposób mogliby przekroczyć amerykańską granicę. Biskupi stwierdzili, że przepis prawny tego typu spowodowałby odmowę udzielania pomocy przez Stany Zjednoczone w sytuacjach kryzysu humanitarnego. Ustawę poparł prezydent Donald Trump. Jego zdaniem zredukowałaby ona ubóstwo, podwyższyłaby stawkę godzinową i zaoszczędziłaby pieniądze podatników. Biskupi zaś stwierdzili, że ustawa ta byłaby szkodliwa dla rodzin i negowałaby wkład wniesiony przez imigrantów na rzecz Stanów Zjednoczonych.

Fot. Radio Vaticana

Zobacz także
Wasze komentarze