Niemieccy biskupi/fot. arch. PAP/EPA/RONALD WITTEK

USA: biskupi odbędą „nieformalne rekolekcje”. Celem jest jedność episkopatu

W dniach 13-17 czerwca w San Diego w stanie Kalifornia odbędą się „nieformalne rekolekcje” biskupów amerykańskich. Według dwutygodnika „National Catholic Reporter” z 25 kwietnia, mają one skupiać na „jedności episkopatu po półtora roku napięć związanych z udzielaniem komunii politykom katolickim, popierającym aborcję, łącznie z prezydentem Joe Bidenem”.

Nauki głosić będzie arcybiskup Sydney w Australii, dominikanin Anthony Fisher, który – jak zapewnia pismo – „na pewno nie poprowadzi biskupów w kierunku schizmy”.

Biskup Memphisu w stanie Tennessee – David Talley, przewodniczący komisji episkopatu ds. ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego, oznajmił, iż spotkanie czerwcowe obejmie „modlitwę prywatną i wspólnotową, braterski dialog, a jego celem nadrzędnym ma być wzrost intelektualny, duszpasterski i duchowy oraz (pogłębienie) jedności z papieżem”.

Braterstwo i wspólnota

W liście do przyszłego rekolekcjonisty z 7 marca bp Talley poprosił go o „skoncentrowanie się na temacie »Braterstwo biskupów i Wspólnota« oraz na słowach Pana Jezusa z Ewangelii św. Mateusza (18, 20): »Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w Imię moje, tam Ja jestem pośród nich«”. Komentując to zdanie hierarcha amerykański dodał: „Widzimy tu Jezusa, który powołuje apostołów i tworzy z nich wspólnotę wokół siebie. Ta »wspólnota z Nim« oznacza dla nas, biskupów, zjednoczenie z Chrystusem i Jego uczniami”.

Z kolei o. Thomas Reese, jezuita i dziennikarz, który przez dziesięciolecia relacjonował i komentował spotkania biskupów, uznał, że „jest to wspaniała idea (…). Biskupi właśnie teraz tego potrzebują. Księża bardziej rozmawiają ze sobą i dzielą się własnymi doświadczeniami. Ale biskupi nie mają tylu okazji, zwłaszcza ci, którzy żyją w odległych miejscach. (…) Będzie to więc wyjście poza wirtualne kontakty i stereotypy, że jakiś biskup zajmuje »takie stanowisko«, nie znając w ogóle tego człowieka”.

>>> Biskupi greckokatoliccy w Polsce: wojna w Ukrainie pokazuje, jak ważne jest odrodzenie moralne i duchowe świata

fot. EPA/VATICAN MEDIA

Kim jest abp Fisher?

O. Reese pochwalił też wybór abp. Fishera na rekolekcjonistę. Przypomniał, że w naukach, które głosił on w czasie Światowych Dni Młodzieży w Sydney w sierpniu 2008 „nie wahał się powiedzieć ofiarom pedofili w Kościele, »aby nie tkwili stale w tych samych, starych ropiejących ranach«. Bronił też nauki Kościoła m.in. w sprawie ochrony życia od poczęcia i etyki seksualnej”. A w 2015 w dyskusji z etykiem Peterem Singerem wystąpił przeciwko eutanazji. Jest on także przeciwny legalizacji „małżeństw” homoseksualnych w Kościele i wyraził rozczarowanie faktem, że większość Australijczyków głosowała za uznaniem tego rodzaju związków w referendum w 2017 r. Dlatego też o. Reese uważa, iż „(Fisher) na pewno nie jest kimś, kto pociągnąłby biskupów w kierunku jakiejś schizmy”.

Anthony Colin Joseph Fisher OP urodził się 10 marca 1960 w Sydney. 18 lutego 1987 złożył śluby zakonne w zakonie dominikanów a 14 września 1991 przyjął święcenia kapłańskie, po czym na Uniwersytecie Oksfordzkim w Anglii uzyskał w 1995 doktorat z bioetyki. Po powrocie do kraju został wykładowcą katolickiego uniwersytetu w Melbourne, na którym w 2000 założył instytut badań nad małżeństwem i rodziną.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze