epaselect epa06716050 Lava from a robust fissure eruption on Kilauea’s east rift zone consumes a home, then threatens another, near Pahoa, Hawaii, USA, 06 May 2018. The total number of homes lost within the Leilani Estates subdivision thus far is 21, and geologists from the Hawaii Volcanoes Observatory do not expect the eruption to cease any time soon. A local state of emergency has been declared after Mount Kilauea erupted near residential areas, forcing mandatory evacuation of about 1,700 citizens from their nearby homes. The crater’s floor collapsed on 01 May and is since then continuing to erode its walls and generating huge explosions of ashes. Several earthquakes have been recorded in the area where the volcanic eruptions continue, including a 6.9 magnitue earthquake which struck the area on 04 May. EPA/BRUCE OMORI / PARADISE HELICOPTERS Dostawca: PAP/EPA.

USA: erupcja wulkanu na Hawajach; ponad 1700 osób ewakuowanych

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ponad 1700 osób ewakuowano po erupcji wulkanu Kilauea na największej w archipelagu Hawajów wyspie Hawaii, znanej również jako Big Island. 31 domów zostało zniszczonych w niedzielę przez lawę, która wyrzucana jest z krateru w powietrze na wysokość ponad 61 metrów.

Jak poinformowały władze Hawajów, zdziesiątkowane domy znajdowały się w osadzie Leilani Estates, gdzie roztopione skały, toksyczny gaz i para wodna przedostawały się przez szczeliny w ziemi utworzone przez wulkan.

Rzeczniczka hrabstwa Hawaje Janet Snyder powiedziała, że liczba zniszczonych domów może jeszcze wzrosnąć.

Fot. PAP/EPA/USGS HANDOUT

Ewakuowani ludzie są przygotowani, że mogą nie powrócić w okolice, które zamieszkiwali, jeszcze przez jakiś czas – pisze agencja Associated Press.

Około 240 osób i ich 90 zwierząt domowych spędziło noc z soboty na niedzielę w tymczasowych schronieniach – poinformował Amerykański Czerwony Krzyż.

Lawa rozprzestrzeniła się na powierzchni ok. 3,6 ha, otaczając najbardziej aktywną szczelinę, chociaż tempo poruszania się lawy jest wolne. Nie ma żadnych wskazań, kiedy lawa może się zatrzymać lub jak daleko może się rozprzestrzenić.

Fot. PAP/EPA/USGS HANDOUT

Wybuch wulkanu Kilauea, jednego z pięciu na wyspie, nastąpił w czwartek po serii trzęsień ziemi w ciągu ostatnich kilku dni, w tym wstrząsu o magnitudzie 5,0.

Do erupcji wulkanu Kilauea dochodzi nieprzerwanie od ponad 30 lat. Oprócz Kilauei, aktywny jest jeszcze wulkan Mauna Loa. Hawaje to archipelag wysp wulkanicznych na Oceanie Spokojnym i jeden ze stanów USA. 

USA: erupcja wulkanu na Hawajach; ponad 1700 osób ewakuowanych
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze