fot. cathopic.com

USA: innowacyjne sposoby na dostęp do sakramentów w czasach pandemii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Wirus przeraża, ale duchowa śmierć głodowa jest gorsza” – stwierdził bp Joseph Strickland z diecezji Tyler w Teksasie i zaapelował do biskupów, kapłanów i diakonów o wykazywanie się pomysłowością w czasach ograniczeń związanych z życiem sakramentalnym.
 
Jego zdaniem kreatywne sposoby przekazania wiernym „chleba naszego powszedniego” to obecnie konieczność. Również inni duchowni na całym świecie starają się odpowiedzieć na wyzwania związane z zagrożeniem epidemią i szukają innowacyjnych sposobów udzielania sakramentów, by podtrzymać wiarę w swoich parafiach i diecezjach.

Wykorzystajcie parkingi!

Bp Strickland w tweecie wezwał, by Eucharystia naprawdę była „źródłem i szczytem naszego życia w Chrystusie”. W podobnym tonie zaapelował ks. John Lamansky, amerykański kapłan studiujący w Rzymie, sugerując, by wykorzystać parkingi do niesienia posługi sakramentalnej. Jego zdaniem, ludzie mogą modlić się bez wychodzenia z pojazdów, księża natomiast mogą zaofiarować Komunię Św. przez okno samochodu, „dokładnie odkażając ręce za każdym razem”. – Zawieszenie mszy św. nie oznacza, że ludzie powinni być bez sakramentów. Myślmy nieszablonowo. Wymyślajmy sposoby udostępniania sakramentów w sposób, który pozwala uniknąć zarażenia, a zarazem szanuje diecezjalne regulacje i prawo cywilne – wyjaśnił kapłan z diecezji Davenport.

>>> Papież Franciszek: nie zmarnujcie tych trudnych dni

Msza jak… kino

Z kolei ks. Shaun Whittington z katolickiego kościoła pw. św. Mikołaja w Sunman, w stanie Indiana, swoje innowacyjne pomysły liturgiczne przekuł w rzeczywistość. W miniony weekend odprawił mszę św. na parafialnym parkingu, trochę na kształt dawnego kina drive-in dla zmotoryzowanych. Kapłan celebrował Eucharystię na przyczepie ustawionej na wzgórzu, podczas gdy wierni uczestniczyli w liturgii w swoich zaparkowanych samochodach. „Msza na parkingu była sukcesem! Mieliśmy pozytywne opinie! Dziękujemy ks. Whittingtonowi za to innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mogli uczestniczyć we mszy św. i przyjmować Jezusa w Najświętszym Sakramencie, a jednocześnie przestrzegać dyrektyw ochronnych związanych z COVID-19″ – napisali wierni w oświadczeniu na facebookowym profilu parafii.

Natomiast ks. Scott Holmer z katolickiego kościoła pw. św. Edwarda Wyznawcy w Bowie, w stanie Maryland, zorganizował samochodową spowiedź dla swoich parafian na kościelnym parkingu. Duchowny słuchał wyznań penitentów siedzących w swych samochodach – oddalony ok. 2 metrów od pojazdu i jego kierowcy.

– Wierzę, że Pan zaprasza nas do większej troski o dobro naszych bliźnich i daje nam możliwość poświęcenia się za nich. Cóż to za wielka pokuta wielkopostna dla nas wszystkich – skomentował pomysłodawca parkingowej spowiedzi.

Zobacz także
Wasze komentarze