USA: papież podziękował gubernatorowi Kalifornii za jego wysiłki na rzecz zniesienia kary śmierci
W wywiadzie dla portalu Catholic News Service (CNS) z 17 maja gubernator Kalifornii Gavin Newsom oznajmił, że papież Franciszek poparł wysiłki tego stanu na rzecz zakończenia stosowania kary śmierci.
Kalifornia jest jednym z ponad 20 stanów amerykańskich, w których nadal obowiązuje ten najwyższy wymiar kary, z największą celą śmierci w Stanach Zjednoczonych. Ale od 2006 r. nikt nie został tam stracony, częściowo dzięki obowiązującemu tam od 2019 moratorium, które Newsom nadzorował na mocy rozporządzenia wykonawczego.
>>> Dr Tomasz Snarski: prawo karne może być miłosierne [ROZMOWA]
Kara śmierci „narusza niezbywalną godność każdej osoby”
CNS przypomniało, że Franciszek od początku swego pontyfikatu popiera zniesienie kary śmierci na całym świecie, wprowadzając nawet w 2018 zmiany do Katechizmu Kościoła Katolickiego w sprawie dopuszczalności tej kary. Wcześniej Kościół nauczał, że może ona być orzekana i wykonywana w ograniczonych przypadkach, podczas gdy nowa wersja głosi, że kara śmierci jest „niedopuszczalna” i należy dążyć do jej zniesienia.
Zmiana ta odzwierciedla rozwój nauki katolickiej w ostatnich latach. Św. Jan Paweł II, nazywając karę śmierci „okrutną i niepotrzebną”, zachęcał chrześcijan do „bezwarunkowej obrony życia”, dodając, iż „nigdy nie wolno odbierać godności życia ludzkiego nawet komuś, kto wyrządził wielkie zło”. Watykańska deklaracja „Dignitas Infinita” z kwietnia br. powtórzyła, że kara śmierci „narusza niezbywalną godność każdej osoby, niezależnie od okoliczności”.
Katoliccy biskupi Kalifornii wyrazili poparcie dla stanowego moratorium na wykonywanie jej. „To dobry dzień dla Kalifornii i dobry dzień dla naszego kraju” – stwierdził w 2019 arcybiskup Los Angeles José H. Gomez. Podkreślił, że kara śmierci nie odstrasza od przestępstw ani nie zapewnia „prawdziwej sprawiedliwości” tym, którzy padli ofiarami przestępstw. Hierarcha wraz z Konferencją Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, od dawna wzywa do zniesienia kary śmierci w całym kraju.
Gavin Newsom
Newsom, demokrata, który pełni swój urząd od 2019, był poważnie krytykowany za działania, które podjął jako gubernator w związku z ekspansją aborcji i rozszerzeniem ochrony „opieki afirmującej płeć” dla nieletnich. W ubiegłym tygodniu spotkał z papieżem w Watykanie, gdzie przemawiał jako jeden z kilku amerykańskich polityków podczas Szczytu Klimatycznego.
Urodzony w 1967 Gavin Newsom niezmiennie uważa się za „katolika rebelianta“. Został on ochrzczony i wychowany w wierze katolickiej swojego ojca. W 1989 ukończył jezuicki uniwersytet w Santa Clara w tym stanie. W 2008 określił sam siebie jako „irlandzkiego katolickiego buntownika (…) pod pewnymi względami, ale który nadal żywi ogromny podziw dla Kościoła i (ma ) silną wiarę”. Przyznał, że Kościół katolicki przeżywa kryzys, ale dodał, że on sam pozostaje w nim ze względu na jego „silny związek z większym celem i w pewnym sensie z wyższą istotą” oraz uważa się nadal za praktykującego katolika.
W grudniu 2001 Newsom ożenił się z Kimberly Guilfoyle – byłą prokurator z San Francisco i komentatorką prawną dla stacji telewizyjnych Court TV, CNN i MSNBC. Pobrali się w kościele katolickim św. Ignacego na kampusie Uniwersytetu w San Francisco, gdzie Guilfoyle studiowała prawo. Oboje pojawili się we wrześniu 2004 w czasopiśmie „Harper’s Bazaar”, uchwyceni w Getty Villa z podpisem „New Kennedys” (Nowi Kennedy’owie). Jednakże już w styczniu następnego roku małżonkowie złożyli pozew o rozwód m.in. z powodu całkowicie odmiennych poglądów politycznych i „trudności związanych z karierą o przeciwnych orientacjach“. Ich rozwód orzeczono ostatecznie 28 lutego 2006. Była żona zyskała rozgłos w 2011 dzięki czatowi Fox News. Później została starszym doradcą republikańskiego prezydenta Donalda Trumpa, którego Newsom ostro krytykował.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |