Fot. El Daniel Santiago – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=106803188

USA: piosenka o „Białym Bożym Narodzeniu” jest nadal świątecznym hitem na całym świecie

Mało znane fakty i legendy związane z powstaniem świątecznej piosenki „Białe Boże Narodzenie” (White Christmas) przypomniała 27 grudnia platforma internetowa Yahoo. Skomponowany przez Irvinga Berlina (1888-1989) w 1942 utwór, w wykonaniu Binga Crosby`ego (1903-77) do dziś pozostaje świątecznym przebojem. Według Księgi Rekordów Guinessa, do 2009 sprzedano w różnej formie ponad 100 mln jego nagrań. A Yahoo przypomniało, że sprzedaż ta trwa nieprzerwanie od 1949 do dzisiaj.

„White Christmas” zdobył Oscara w 1942 w kategorii piosenek filmowych. Co ciekawe, gdy ogłaszano wyniki w poszczególnych kategoriach, kopertę z nazwiskiem zwycięzcy „Irving Berlin” otworzył właśnie on sam. Gdy odczytał swoje nazwisko, dodał od siebie: „O tak, znam tego pana już dość długo”.

>>> Największa ruchoma szopka w Europie znajduje się w… Poznaniu! [GALERIA]

Legendy o powstaniu piosenki

Istnieją dwie legendy związane z powstaniem tego utworu. Jedna z nich mówi, że twórca napisał go w ciągu 5 minut w przypływie natchnienia w swoim biurze i natychmiast podyktował ją swojej sekretarce, aby zapisała tekst. Druga legenda wiąże się nie ze śniegiem i zimą, lecz z… pustynią. Piosenka miała powstać w czasie pobytu autora na pustyni La Quinta w Kalifornii. Ta wersja jest chyba bliższa prawdzie, jako że w pierwotnej wersji w tekście znalazły się słowa, później zmienione: „Słońce świeci (…) Drzewa pomarańczowe i palmy kołysze wiatr, a ja marzę o białych, śnieżnych świętach”.

Fot. unsplash

Wykonanie „White Christmas” kojarzy się wszystkim z piosenkarzem Bingiem Crosbym, którego głos uwieczniono na ścieżce dźwiękowej filmu „Świąteczna Gospoda” (Holiday Inn) i to za tę wersję I. Berlin otrzymał nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej w 1942. Piosenka stała się popularna, szczególnie wśród żołnierzy amerykańskich i sojuszniczych walczących wówczas na różnych frontach wojennych. Gdy Crosby odwiedzał ich w Anglii i we Francji już po inwazji w 1944 r., to – jak sam wspominał – „miałem wątpliwości, czy powinienem tam śpiewać «Białe Boże Narodzenie». Bo gdy zaczynałem ją wykonywać, to wielu żołnierzy zaczynało płakać, a moim zadaniem było przecież, przeciwnie, ich rozweselać”.

„Pan Białe Boże Narodzenie”

Bing Crosby, nazywany niekiedy „Pan Białe Boże Narodzenie” właśnie z powodu niezwykłej popularności tego utworu, pochodził z rodziny protestanckiej o korzeniach irlandzko-angielskich. Jednocześnie należy zaznaczyć, że kształcił się m.in. na jezuickim uniwersytecie Gonzaga w Spokane w stanie Waszyngton. Nie ukończył go zresztą, gdyż rozpoczął karierę piosenkarską, co jednak nie przeszkodziło mu w otrzymaniu doktoratu honoris causa tej uczelni już w 1937 za … „łączenie filozofii z muzyką”. Później przy tymże uniwersytecie powstało muzeum poświęcone temu jednemu z najbardziej znanych jego studentów.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze