epa05983701 Armed police on patrol in Manchester, Britain, 23 May 2017. According to a statement by the Greater Manchester Police, at least 22 people have been confirmed dead and around 59 others were injured, in an explosion at the Manchester Arena on the night of 22 May at the end of a concert by US singer Ariana Grande. Police believe that the explosion, which is being treated as a terrorist incident, was carried out by a single man using an improvised explosive device (IED), who was confirmed dead at the scene. British Prime Minister Theresa May in the meantime had condemned the incident as ‚an appalling terrorist attack.’ EPA/ANDY RAIN Dostawca: PAP/EPA.

USA: terroryści używali portalu aukcyjnego do prania pieniędzy

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jak wykazało dochodzenie FBI, globalna sieć Państwa Islamskiego wykorzystując serwisy eBay i serwis płatniczy PayPal działała w wielu państwach, w tym w Wielkiej Brytanii i w Bangladeszu.

Pomysłodawcą i szefem tej skomplikowanej sieci finansowej – wykorzystującej anonimowość i globalny charakter internetu do ukrycia pochodzenia i przeznaczenia funduszy IS – był informatyk Siful Sujan, członek wewnętrznego kręgu dowodzenia IS, który został zabity w Syrii w wyniku ataku amerykańskiego drona w grudniu 2015 roku. Amerykańskim ogniwem internetowej siatki finansowej Państwa Islamskiego, którą stworzył Sujan, był – jak utrzymują prokuratorzy federalni w niedawno ujawnionym akcie oskarżenia – urodzony w Egipcie obywatel amerykański Mohamed Elshinawy.

Prowadził on na eBay fikcyjną sprzedaż drukarek komputerowych, aby ukryć rzeczywiste źródło pochodzenia pieniędzy, które otrzymywał od IS.

32-letni obecnie Elshinawy po długiej obserwacji jego działalności przez agentów FBI został zatrzymany w stanie Maryland w roku 2015 pod zarzutem współpracy z organizacją terrorystyczną i wspierania terroryzmu – poinformował jako pierwszy dziennik „Wall Street Journal”, powołując się na niedawno ujawniony akt oskarżenia. Elshinawy, który utrzymuje, że jest niewinny, obecnie przebywa w federalnym areszcie śledczym pod Baltimore.

Elshinawy, który złożył przysięgę wierności IS, podczas przesłuchania zeznał, że pieniądze, jakie otrzymywał za fikcyjne transakcje na eBay za pośrednictwem PayPal, zgodnie z instrukcjami jego mocodawców z IS „miały być przeznaczone na potrzeby operacyjne w Stanach Zjednoczonych” – prawdopodobnie na dokonanie ataku terrorystycznego.

Stosowanie przez terrorystów takich niekonwencjonalnych metod jak przesyłanie i „pranie pieniędzy” na działalność terrorystyczną w internecie powoduje, że „walka z finansowaniem międzynarodowego terroryzmu przypomina szukanie igły w stogu siana” – powiedział anonimowo cytowany na łamach dziennika „WSJ” były urzędnik specjalnego wydziału ministerstwa finansów zajmującego się tropieniem podejrzanych transakcji finansowych w globalnym systemie finansowym.

USA: terroryści używali portalu aukcyjnego do prania pieniędzy
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze