epa05750054 US President Donald J. Trump (C) displays one of the executive orders he signed during a visit to the Department of Homeland Security in Washington, DC, USA, 25 January 2017. Trump signed executive orders related to domestic security and to begin the process of building a wall along the U.S.-Mexico border. EPA/Chip Somodevilla / POOL (AFP-OUT) Dostawca: PAP/EPA.

USA: Trump podpisał dekret o budowie muru

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prezydent USA Donald Trump podpisał w środę dekret o budowie muru na granicy z Meksykiem, aby powstrzymać napływ imigrantów i podnieść stan bezpieczeństwa narodowego.

Trump oświadczył: „Jesteśmy w samym środku kryzysu na naszej południowej granicy” i dodał: „Kraj bez granic nie jest krajem”. Zapewnił, że USA odzyskają, począwszy „od dnia dzisiejszego”, kontrolę nad swą południową granicą; wezwał do zatrudnienia dodatkowych 5 tys. funkcjonariuszy straży granicznej.

Prezydent podpisał też dekret w sprawie wstrzymania grantów federalnych dla miast azylowych (sanctuary cities), które odmawiają informowania służb o nielegalnych imigrantach przebywających na ich terytorium.

Budowa muru, który miał powstrzymać napływ imigrantów z Meksyku, była jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Trumpa. Prezydent głosi, że na razie za budowę zapłacą amerykańscy podatnicy, ale w ostatecznym rozrachunku Meksyk zrefunduje te koszty.

USA: Trump podpisał dekret o budowie muru
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze