Fot. PAP/EPA/DANIEL IRUNGU

USA uznały zbrodnie rebeliantów w Sudanie za ludobójstwo

Sekretarz stanu USA Antony Blinken formalnie oskarżył sudańskie Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) o ludobójstwo, zarzucając im systematyczne mordowanie cywilów i dzieci z określonych grup etnicznych. Waszyngton nałożył też sankcje na przywódcę RSF oraz wspierające ich firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W oświadczeniu stanowiącym formalne uznanie zbrodni walczących z wojskami rządowymi bojówek, Blinken zwrócił uwagę na systemowy charakter zabójstw dokonywanych przez RSF, skupionych na niearabskich mniejszościach etnicznych.

„RSF i sprzymierzone milicje systematycznie mordowały mężczyzn i chłopców — nawet niemowlęta — na tle etnicznym, a także celowo atakowały kobiety i dziewczęta z niektórych grup etnicznych, dokonując gwałtów i innych form brutalnej przemocy seksualnej” – oznajmił Blinken. „Te same milicje atakowały uciekających cywilów, mordując niewinnych ludzi uciekających przed konfliktem i uniemożliwiając pozostałym cywilom dostęp do środków ratujących życie” – dodał.

Choć Waszyngton już w 2023 r. uznał, że obie strony brutalnej wojny domowej dopuszczają się zbrodni wojennych, zbrodnie wspieranych m.in. przez Rosję RSF przybrały charakter ludobójstwa. Zbrodnie te skupione są głównie w regionie Darfur, gdzie już 20 lat wcześniej tzw. dżandżawidzi – arabskie prorządowe bojówki, które przekształciły się później w RSF – dopuścili się podobnego ludobójstwa.

>>> Sudan: ponad 150 osób zmarło z powodu tajemniczego zatrucia

fot. arch. Open Doors

Administracja USA dodatkowo nałożyła sankcje na dowódcę RSF, Mohameda Hamdana Dagalo, znanego jako Hemedti, a także firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – głównego sponsora RSF – zaopatrujących jego siły w broń.

Jak pisze „New York Times”, Hemedti jest byłym handlarzem wielbłądów i byłym oficerem dżandżawidów, który dorobił się fortuny zajmując jedną z kopalni złota, a obecnie przedstawia się jako obrońca demokracji.

Wojna domowa w Sudanie, która wybuchła cztery lata po obaleniu wieloletniego dyktatora Omara al-Baszira, trwa od kwietnia 2023 r. Według szacunków USA zginęło w niej ok. 150 tys. osób, zaś miliony zostały zmuszone do ucieczki z domów. Waszyngton nazywa konflikt najgorszą katastrofą humanitarną na świecie, zaś według ONZ Sudan jest jedynym obecnie krajem, gdzie panuje klęska głodu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze