fot. wikipedia

Ustawa o planowaniu rodziny zaktualizowana o wyrok TK ws. aborcji

Widniejąca na stronach Internetowego Systemu Aktów Prawnych ustawa z 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży została zaktualizowana o wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający niekonstytucyjność tzw. przesłanki embriopatologicznej.

Dopuszczające ją przepisy zostały po ogłoszeniu wyroku TK skreślone z ustawy. Z art. 4a, w którym opisano warunki dopuszczające przerwanie ciąży, usunięto przepis dotyczący przesłanki mówiącej o przesłance eugenicznej. Dopuszczała ona dokonanie legalnej aborcji ze względu na prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw pisemnego uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22.10.2020r., stwierdzającego niekonstytucyjność tej przesłanki, została ona wykreślona także z samej ustawy z 1993 r. Art. 4a. ust. 1 pkt 2) ma teraz brzmienie „utracił moc”, wraz z przypisem na dole strony: „Z dniem 27 stycznia 2021 r. na podstawie wyroku TK z dn. 22.10.2020 r. sygn. akt K 1/20 (Dz. U. z 2021 r. poz. 175)”.

>>> Oświadczenie Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny: orzeczenie TK wielkim zadaniem dla obrońców życia

Internetowy System Aktów Prawnych (ISAP) to system informacji prawnej redagowany przez zespół specjalistów w Ośrodku Informatyki Kancelarii Sejmu. ISAP jest częścią Systemu Informacyjnego Sejmu. Baza ISAP zawiera opisy bibliograficzne i teksty aktów prawnych opublikowanych na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych w wydawnictwach urzędowych: Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim, wydawanych przez Rządowe Centrum Legislacji.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze