Fot. pixabay

Uwaga na dezinformację dotyczącą pomocy humanitarnej

NASK ostrzega w poniedziałek przed niebezpieczną narracją dezinformacyjną dotycząca pomocy humanitarnej Ukraińcom, a także przed fałszywymi informacjami o podłożeniu bomby, które sugerują, że nadawcą jest osoba narodowości ukraińskiej.

Jak poinformowano, CERT Polska odnotował w ostatnich dniach przypadki wiadomości zawierających informację o podłożeniu bomby. „Treść sformułowana jest w języku polskim, ale zaprojektowana tak, aby sugerować, że nadawcą jest osoba narodowości ukraińskiej” – czytamy w raporcie NASK.

Dodano, że takie e-maile trafiały m.in. do szkół i lokalnych urzędów. „Alarmy okazały się fałszywe. Pamiętajmy jednak, że każdą otrzymaną groźbę należy traktować jako potencjalnie realną i postępować zgodnie z zasadami, o których więcej można przeczytać na portalu gov.pl” – napisano.

>>> Prezydent: wojny w głównej mierze będą się toczyć w cyberprzestrzeni

Fot. pixabay

Fałszywe informacje

W komunikacie NASK można także przeczytać o niebezpiecznej narracji dezinformacyjnej dotyczącej pomocy humanitarnej. „Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło ponad 1,7 miliona uchodźców – kobiet, dzieci i osób starszych. Polska udziela im pomocy w znalezieniu miejsc noclegowych i przemieszczaniu się, zapewnia żywność i inne niezbędne artykuły codziennego użytku. W pomoc jest zaangażowanych również wiele firm i osób prywatnych. Wyzwania związane ze skalą pomocy są eksploatowane w działaniach dezinformacyjnych. Podnoszony jest argument, że pomoc – taka jak bezpłatny transport kolejowy lub dostęp do opieki zdrowotnej – to +przywileje+, na które nie mogą liczyć Polacy. Do tego dołączane są nieprawdziwe informacje, np. jakoby Ukraińcy otrzymywali bezpłatnie i od ręki mieszkania komunalne” – zaznaczono.

fot. usnplash

Narracja ma budzić agresję

Dodano, że takie działania mają na celu zmniejszenie poparcia dla działań pomocowych i wzbudzenie niechęci do uchodźców. „W konsekwencji mogą doprowadzić nawet do aktów agresji wobec osób szukających w Polsce bezpieczeństwa” – ostrzega NASK.

Zespół CERT Polska działa w strukturach NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej) – instytutu badawczego prowadzącego działalność naukową, krajowy rejestr domen.pl i dostarczającego zaawansowane usługi teleinformatyczne. CERT Polska to pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty (z ang. Computer Emergency Response Team).

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze