Zginęło 200 obrońców środowiska

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W 2015 r. zginęło na świecie co najmniej 185 obrońców środowiska naturalnego, z tego 122 w Ameryce Łacińskiej. Poinformował o tym 17 maja watykański dziennik „L’Osservatore Romano”, powołując się na najnowsze dane organizacji międzynarodowej Global Witness. Wynika z nich również, że w ciągu ostatnich 10 lat w obronie środowiska zostało zamordowanych 1176 osób.

Organizacja zwraca uwagę, że ci, którzy walczą o szacunek dla naszej planety, często nie mają żadnej ochrony – ani prawnej, ani fizycznej, a zwykle ich działania pozostają w sprzeczności z interesami potężnych i wpływowych grup, lobbystów i spółek ponadnarodowych albo wręcz zorganizowanej przestępczości.

Krajem, w którym działalność ekologów jest najbardziej zagrożona, jest Brazylia, gdzie atakowani są zarówno uczestnicy protestów przeciw wielkim projektom budowlanym kosztem środowiska, jak i obrońcy Indian występujących w obronie swych ziem. Autorzy raportu podkreślają ponadto, że śledztwa w sprawie zabójstw obrońców środowiska często są bardzo powierzchowne i kończą się zazwyczaj, w najlepszym wypadku, ukaraniem sprawcy, bez dociekania, kto stał za zleceniem takiej zbrodni.

Zginęło 200 obrońców środowiska
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze