W 2020 roku wykonano najmniej wyroków kary śmierci w ciągu ostatniej dekady
Większość egzekucji wykonano w Chinach, Iranie, Egipcie, Iraku i Arabii Saudyjskiej. Amnesty International podkreśla, że w przypadku Chin rzeczywista liczba pozostaje nieznana, gdyż takie informacje objęte są tam tajemnicą państwową. Dlatego do 483 potwierdzonych przypadków na świecie nie wliczono tysięcy innych, do jakich najprawdopodobniej dochodzi w Państwie Środka. Amnesty International bezwarunkowo sprzeciwia się karze śmierci, uznając ją za okrutną, nieludzką, poniżającą i przestarzałą. Łamie prawo do życia, jest nieodwołalna i może być na nią skazany człowiek niewinny. Nie ma wpływu odstraszającego, a jej nieproporcjonalnie częste stosowanie wobec ubogich i zmarginalizowanych jest synonimem dyskryminacji i represji. Prawnie lub faktycznie została zniesiona w ponad dwóch trzecich państw świata. Pod koniec kwietnia gubernator Wirginii w USA Ralph Northam podpisał ustawę znoszącą karę śmierci w tym stanie. To pierwszy stan amerykańskiego Południa, który zrezygnował z egzekucji skazanych, oraz 23. w całym kraju.
Również Kościół wyraża zdecydowany sprzeciw wobec kary śmierci. W 2018 roku papież Franciszek wprowadził do Katechizmu Kościoła Katolickiego nowe brzmienie punktu 2267: „Kościół w świetle Ewangelii naucza, że kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby, i z determinacją angażuje się na rzecz jej zniesienia na całym świecie”.
>>> Michał Jóźwiak: dlaczego Kościół zmienił nauczanie w sprawie kary śmierci?
Niedawno na profilu misyjne.pl na Facebooku odbyło spotkanie live z Tomaszem Snarskim, prawnikiem, autorem książki „Kościół katolicki wobec kary śmierci. Między prawem a filozofią i teologią”. Publicysta podkreślał, że stwierdzenie, iż przez stulecia kara śmierci była przez Kościół akceptowana bądź choćby dopuszczana jest dużym uproszczeniem. W rozmowie z Michałem Jóźwiakiem Tomasz Snarski zaznaczał, że stosowanie kary śmierci jest dla każdego państwa porażką i nie zapewnia ona społeczeństwu większego bezpieczeństwa. Zaznaczał, że na system penitencjarny należy patrzeć pod kątem moralnym, ale również zważając na jego skuteczność. Kara śmierci tam, gdzie jest stosowana wcale nie przyczynia się do zmniejszenia przestępczości.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |