W 2022 r. 57 dziennikarzy zginęło, 533 w więzieniach. To tragiczne rekordy
W mijającym roku pobite zostały wszystkie niechlubne rekordy dotyczące prześladowania dziennikarzy – 57 dziennikarzy zginęło podczas wykonywania obowiązków służbowych co oznacza wzrost o niemal 19 proc. w stosunku do roku 2021, 533 jest więzionych (wzrost 13%) , a 65 jest zakładnikami – wynika z opublikowanego w środę raportu Reporterów Bez Granic (RSF).
Na całym świecie w 2022 r. zabitych zostało 57 dziennikarzy; w aresztach i więzieniach przebywa ich 533. 65 reporterów jest przetrzymywanych jako zakładnicy, a 49 jest zaginionych – napisano w raporcie.
RSF zwracają uwagę, że wśród więzionych i zatrzymanych dziennikarzy znacznie wzrósł odsetek kobiet. Jest ich obecnie 78, co stanowi rekordowy wzrost o prawie 30% w porównaniu z rokiem 2021. Jest to niemal 15% ogółu więzionych; pięć lat temu było ich mniej, niż 7%.
W niechlubnej statystyce więzienia dziennikarzy przodują Chiny, gdzie cenzura i inwigilacja osiągnęły „ekstremalny” poziom. W aresztach i więzieniach przebywa obecnie 110 przedstawicieli mediów. Na drugim miejscu jest Birma, która więzi 62 reporterów i w której „dziennikarstwo zostało skutecznie zakazane”. Na trzecim miejscu jest Iran (47 przetrzymywanych), który wysforował się na to miejsce zaledwie w miesiąc po rozpoczęciu masowych protestów po śmierci młodej Kurdyjki Mahsy Amini. Zatrzymanym dziennikarzom grozi obecnie kara śmierci – podkreślili RSF.
„Dyktatorskie i autorytarne reżimy zapełniają swoje więzienia szybciej niż kiedykolwiek, wtrącając do nich dziennikarzy. Ten nowy rekord pod względem zatrzymanych ludzi mediów potwierdza palącą i pilną potrzebę przeciwstawienia się tym pozbawionym skrupułów rządom i rozszerzenia naszej aktywnej solidarności na wszystkich tych, którzy uosabiają ideał dziennikarskiej wolności, niezależności i pluralizmu” – oświadczył sekretarz generalny RSF Christophe Deloire.
>>> Rosjanie ostrzelali samochód duńskich dziennikarzy. Są ranni
Jedną z przyczyn wzrostu liczby zabitych dziennikarzy jest wojna na Ukrainie – napisali RSF. W Meksyku zamordowano 11 reporterów – prawie 20% ogólnej liczby zabitych na świecie dziennikarzy. Ponad 60% zabitych przedstawicieli mediów straciło życie w krajach uznawanych w 2022 r. za spokojne.
Wśród co najmniej 65 dziennikarzy przetrzymywanych jako zakładnicy raport RSF zwrócił uwagę na Oliviera Duboisa, francuskiego reportera, który od ponad 20 miesięcy jest więziony przez Grupę Wsparcia dla Islamu i Muzułmanów (JNIM), zbrojną formację w Mali powiązaną z Al-Kaidą oraz Austina Tice’a, amerykańskiego dziennikarza uprowadzonego prawie 10 lat temu w Syrii.
W przeglądzie przyjrzano się również najbardziej drastycznym przypadkom. W odległej części brazylijskiej Amazonii znaleziono rozczłonkowane ciało Doma Phillipsa, brytyjskiego dziennikarza, który badał problemy walki z kłusownictwem, nielegalnym wydobyciem złota i wylesianiem, prowadzonej przez lokalną ludność.
Iwana Safronowa skazano w Rosji na 22 lata więzienia (najdłuższy wyrok dla dziennikarza w 2022 r.) za ujawnienie „tajemnic państwowych”, które były łatwo dostępne w Internecie.
Od 1995 roku RSF gromadzi szczegółowe informacje, które pozwalają potwierdzić z pewnością lub dużą dozą pewności, że zatrzymanie, uprowadzenie, zaginięcie lub śmierć danego dziennikarza były bezpośrednim wynikiem jego pracy dziennikarskiej.
W ubiegły piątek swój raport opublikowała inna organizacja – Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ). Wynika z niego, że w 2022 roku odnotowano już 67 zabójstw dziennikarzy podczas wykonywania obowiązków zawodowych, co oznacza wzrost o 30% w porównaniu z 2021 rokiem. Wśród przyczyn tej tendencji IFJ wymieniła inwazję Rosji na Ukrainę, wojnę gangów na Haiti i działalność grup przestępczych w Meksyku.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |