fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

W 77. rocznicy wyzwolenia Auschwitz wezmą udział głównie ocalali

W upamiętnieniu 77. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, która przypada 27 stycznia, weźmie udział jedynie niewielka liczba osób, głównie ocalałych. Zabrzmią ich świadectwa. Nie będzie wystąpień polityków – poinformowało Muzeum Auschwitz.

Placówka w poniedziałek opublikowała ramowy program uroczystości, które odbędą się 27 stycznia. Ok. godz. 16. głos zabiorą ocalali. Po nich podziękowania wygłosi dyrektor Miejsca Pamięci Auschwitz, a następnie zostaną zmówione modlitwy w intencji zgładzonych i o pokój. Szczegóły dotyczące programu zostaną podane w późniejszym terminie.

Rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel poinformował, że w związku z pandemią koronawirusa w obchodach weźmie udział niewielka liczba osób, głównie ocalałych. Wydarzenie transmitowane będzie na stronie internetowej placówki.

>>> Marsze śmierci wyruszyły 77 lat temu z niemieckiego obozu Auschwitz

fot. pexels.com

Muzeum podało, że – po konsultacji z prezydentem RP Andrzejem Dudą, który objął patronatem uroczystości – podczas obecnej rocznicy, przypadającej w 80-lecie rozpoczęcia zagłady w Auschwitz, zamiast przemówień polityków zapadnie „wymowna minuta ciszy i refleksji”. „Niech przemówią tylko ocalali z Auschwitz” – apeluje placówka.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała zarazem sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze