fot. PAP/Radek Pietruszka

W archikatedrze warszawskiej modlono się w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej [+GALERIA]

W 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w archikatedrze warszawskiej w czwartek po godz. 19 rozpoczęła się msza św. w intencji ofiar. Liturgii z udziałem m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy przewodniczy metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC.

W wieczornej mszy w archikatedrze pw. Jana Chrzciciela wzięli udział prezes PiS Jarosław Kaczyński, prezydent Andrzej Duda z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą oraz córka Lecha i Marii Kaczyńskich – Marta Kaczyńska. Obecni byli także politycy PiS: była premier Beata Szydło, Henryk Kowalczyk, Piotr Gliński, Jacek Sasin.

Przezydent Andrzej Duda i pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda w warszawskiej archikatedrze, fot. PAP/Radek Pietruszka

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 w pobliżu Smoleńska, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

„Nie możemy się nienawidzić, wyzywać i obrażać”

Abp Adrian Galbas zaapelował, aby pamięć o jej ofiarach, a także o zamordowanych w Katyniu mobilizowała nas do budowania pokoju. Nie możemy się nienawidzić, wyzywać i obrażać – podkreślił. W homilii podkreślił on, że stajemy dziś „nad tym wielkim katyńskim dołem zagłady, stajemy w zadumie, modlitwie i w milczeniu”.

Metropolita warszawski powiedział, że katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem sprzed piętnastu lat, „była największą polską tragedią w okresie pokoju”, w której zginęła „elita ówczesnej Polski, z prezydentem Rzeczpospolitej i Pierwszą Damą”. „Do dzisiaj się z tej tragedii nie podnieśliśmy, nie otrząsnęliśmy, a bolesne jej konsekwencje odczuwamy stale. Na jedną śmierć nałożyła się druga – ludobójstwo i katastrofa lotnicza” – powiedział abp Galbas. Podkreślił, że „potrzebujemy dziś ludzi sumienia, a nie tylko ludzi interesów”. „Potrzebujemy dziś ludzi pokoju, a nie tylko chojraków” – oświadczył.

Metropolita warszawski abp Adrian Galbas, fot. PAP/Radek Pietruszka

Jak zaznaczył, „możemy się różnić, możemy się spierać, ale nie możemy się nienawidzić, wyzywać i obrażać”. „Tak, mogę odrzucić twoje poglądy, ale nie mogę odrzucić ciebie. Tak, mogę potępiać to, co głosisz, ale nie mogę potępiać ciebie” – wskazał hierarcha. Powiedział, że wciąż aktualna jest prośba św. Jakuba, „by mądrość i rozsądek nie były ujawniane tylko poprzez słowa, ale przede wszystkim poprzez nasze zachowanie, które oby miało cechy nienagannego postępowania, znaczonego uczynkami pełnymi łagodności”.

Duchowny zaapelował, aby pamięć o zamordowanych i poległych mobilizowała wszystkich „do budowania pokoju, do poszukiwania pełnej prawdy, do spełniania jej wymagań i do nieustannego zbliżania się do światła”.

Galeria (10 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze