fot. unsplash

W Białymstoku powstanie pierwszy w regionie Bank Mleka Kobiecego

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku powstanie pierwszy w regionie Bank Mleka Kobiecego – poinformowała we wtorek placówka. Bank ma być uruchomiony w przyszłym roku.

USK w Białymstoku na uruchomienie Banku Mleka Kobiecego pozyskało środki z ministerstwa zdrowia w wysokości ponad 1 mln zł – poinformowała we wtorek rzeczniczka białostockiego szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk. Dodała, że w Polsce funkcjonuje obecnie 16 takich banków, ale nie było dotąd takiego m.in. w województwie podlaskim.

Utworzenie Banku Mleka Kobiecego w USK sprawi, że szpital – jak podaje placówka – „będzie mógł zaoferować kobietom bardzo kompleksową opiekę”. Szpital wymienia, że USK jako jedyny w regionie realizuje program KOC czyli koordynowanej opieki nad ciężarną; kobiety mogą prowadzić w USK ciąże, korzystać z zajęć szkoły rodzenia, rodzić dzieci. W szpitali działa też nowoczesna Klinika Neonatologii (III stopień referencyjności).

>>> Włochy: kilkadziesiąt pożarów wybuchło na Sycylii

Już na początku 2024 r.

Jak powiedział cytowany w komunikacie dyrektor USK w Białymstoku prof. Jan Kochanowicz, szpital ma możliwości lokalowe i kadrę, by uruchomić bank mleka. „Teraz musimy jeszcze zakupić odpowiednie urządzenia do badania i przechowywanie mleka. Myślę, że realnym terminem na uruchomienie Banku Mleka jest początek 2024 roku” – dodał.

Do banku mleka – jak wyjaśnia szpital – trafia mleko od mam, które naturalnego pokarmu mają za dużo. Malinowska-Olczyk podaje, że mleko może oddać każda kobieta, pod warunkiem, że jest zdrowa, nie przyjmuje leków i ma uregulowaną laktację. „Zanim mleko dostanie inne dziecko, przeprowadzone zostaną różne badania, by mieć pewność, że nie zostanie narażone na choroby” – dodała.

Fot. pixabay

Jak ocenia dr Barbara Bebko, Pielęgniarka Naczelna, która przez wiele lat zajmowała się problemami matek karmiących, pracując jako położna w Klinice Neonatologii, karmienie wcześniaków mlekiem kobiecym w znaczący sposób wpływa na stan zdrowia takich dzieci.

Zalety karmienia mlekiem

Na zalety karmienia mlekiem matki zwracają uwagę – przywoływani w komunikacie przez szpital specjaliści – z WHO i Amerykańskiej Akademii Pediatrii, uznając, że mleko matki jest pożywieniem najlepiej dostosowanym do potrzeb rozwijającego się dziecka, a noworodki i niemowlęta, by mogły się prawidłowo rozwijać, powinny przez pierwsze pół roku życia być karmione tym mlekiem. W przypadkach, gdy matka nie ma możliwości karmienia, dzieci karmione są mieszankami sztucznymi, aż do czasu pozyskania pokarmu matki.

>>> Papierosy dziurawią polski budżet?

W ramach konkursu ministerstwa zdrowia na rozszerzenie sieci banków mleka kobiecego o województwa, w których banki mleka nie funkcjonują (województwo podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie) – jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie MZ – wpłynęła tylko jedna oferta Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, która spełniała wymogi konkursowe i otrzymała ministerialne wsparcie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze