EPA/TAMAS VASVARI

W Budapeszcie trwają obchody Dnia św. Stefana, pierwszego króla i założyciela Węgier

W Budapeszcie trwają obchody Dnia św. Stefana, pierwszego króla Węgier i założyciela państwa, które rozpoczęły się w piątek. W stolicy zorganizowano ponad 100 atrakcji, w tym tradycyjny pokaz sztucznych ogni nad Dunajem. Wcześniej miała miejsce parada lotnicza.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od wciągnięcia na maszt flagi Węgier przed parlamentem na placu Lajosa Kossutha. W wydarzeniu udział wzięła m.in. prezydent Katalin Novak, minister obrony Kristof Szalay-Bobrovniczky oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Następnie nad Dunajem między Mostem Łańcuchowym a Mostem Małgorzaty rozpoczęła się wojskowa parada lotnicza z udziałem eskadry myśliwców Gripen. Samoloty, które przygotowywały się do niedzielnej parady, można było zobaczyć i usłyszeć nad Budapesztem już od piątku.

EPA/ZOLTAN BALOGH

W stolicy po obu stronach Dunaju zorganizowano ponad 100 imprez, w tym koncerty, wystawy, warsztaty dla dzieci i dorosłych, a także degustacje tradycyjnych dań węgierskiej kuchni. Na Wzgórzu Zamkowym można było oglądać rekonstrukcje historyczne z aktorami w strojach z różnych epok – od średniowiecza po XX wiek.

>>> Kilkadziesiąt Matek Boskich w jednym domu [REPORTAŻ]

Święto zakończy wieczorem tradycyjny pokaz sztucznych ogni nad Dunajem; według węgierskich mediów „największy w Europie”. W związku z kosztami organizacji pokazu był on w przeszłości krytykowany, zwłaszcza po wybuchu kryzysu gospodarczego w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

EPA/ZOLTAN BALOGH

W piątek przeciwko pokazowi sztucznych ogni w stolicy wypowiedział się burmistrz Budapesztu Gergely Karacsony. „Nadszedł czas, abyśmy porzucili ten szkodliwy nałóg. Zwłaszcza, że nowoczesna technologia oświetleniowa może stworzyć ten sam spektakl bez szkody dla środowiska i naszego zdrowia” – napisał na Facebooku burmistrz.

W zeszłym roku doszło do przełożenia pokazu sztucznych ogni w związku z prognozami państwowej służby meteorologicznej. Kiedy okazało się, że 20 sierpnia pogoda pozwalała jednak na przeprowadzenie pokazu, kierownictwo służby zostało odwołane.

EPA/ZOLTAN BALOGH

W niedzielę do Budapesztu przyjechało również kilku zagranicznych przywódców, w tym prezydent Serbii Aleksandar Vuczić i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. W stolicy Węgier trwają również od soboty lekkoatletyczne mistrzostwa świata.

Dzień św. Stefana, którego uznaje się za założyciela państwa, jest jednym z najstarszych świąt węgierskich. Jest to też święto nowego chleba.

EPA/TAMAS VASVARI

Stefan I Święty z dynastii Arpadów urodził się w drugiej połowie X wieku. Na króla Węgier koronowany został w 1000 lub 1001 r. Był krzewicielem chrześcijaństwa i pierwszym węgierskim świętym – został kanonizowany 20 sierpnia 1083 roku. 20 sierpnia jest świętem państwowym na Węgrzech od 1991 roku.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze