Sejm, fot. PAP/Marcin Obara

W czwartek w Sejmie rozpoczyna się VI Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

Od sesji inauguracyjnej, której będzie przewodniczyć wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, rozpocznie się w czwartek w Sejmie VI Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Obrady potrwają do niedzieli. Honorowy patronat nad zjazdem objął prezydent Andrzej Duda.

Zjazd organizuje Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Rada Polonii Świata. Honorowy patronat nad zjazdem objął prezydent Andrzej Duda.

Uczestnicy Zjazdu – przedstawiciele organizacji polonijnych, członkowie rządu, politycy i eksperci – będą dyskutować w czterech blokach tematycznych: „Organizacje polskie za granicą”, „Kultura, oświata, duszpasterstwo, gwarantem polskiej tożsamości”, „Młodzież polonijna – zaangażowanie i patriotyzm”, „Sport, turystyka, przedsiębiorczość”.

Pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak podkreślił w rozmowie z PAP, że „zjazd jest znakomitą formą kontaktu naszych rodaków z całego świata z Polską, z władzami Polski”.

„Jest okazją do tego, żebyśmy mogli, jako środowisko Polaków za granicą, przyjaciół i współpracowników naszych rodaków za granicą tutaj w kraju, zastanowić się, w jaki sposób możemy współpracować, w jaki sposób wykorzystać najlepiej dla spraw polskich, obecność 20 mln naszych rodaków za granicą” – wskazał minister Dziedziczak.

>>> Bp Turzyński: Kościół na obczyźnie troszczy się zarówno o wiarę, jak i tożsamość naszych rodaków

Sesja inauguracyjna

Sesja inauguracyjna rozpocznie się w czwartek przed południem w Sejmie, będzie jej przewodniczyć wicemarszałek Małgorzata Gosiewska. Według zapowiedzi organizatora, wezmą w niej udział także m.in. pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak, przewodniczący Rady Polonii Świata Jarosław Narkiewicz oraz prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski.

W dyskusji głos zabiorą także Małgorzata Kwiatkowska z Rady Naczelnej Polonii Australijskiej, przedstawiciel Polonii Ameryki Łacińskiej ks. Zdzisław Malczewski, nestor ruchu polonijnego Tadeusz Adam Pilat, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula, przewodniczący Związku Polaków na Litwie, poseł do Parlamentu Europejskiego Waldemar Tomaszewski, prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej Janusz Tomczak oraz Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Edward Trusewicz.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Przed sesją w Sejmie, w Bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbędzie się msza św. w intencji ojczyzny. Zaplanowano także złożenie wieńców pod tablicami pamiątkowymi w Sejmie: prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jana Pawła II, parlamentarzystów – ofiar katastrofy smoleńskiej, a także przed tablicą marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, który zginął w tej katastrofie. Wieczorem, w podwarszawskich Otrębusach, odbędzie się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Odznaki honorowe

Według programu zamieszczonego na stronie Wspólnoty Polskiej uczestnicy zjazdu mają się w piątek spotkać z przedstawicielami władz RP. Przewidziano też wręczenie odznak honorowych „Za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą”.

W Kancelarii Premiera zaplanowany jest też panel tematyczny dotyczący wsparcie rządu RP dla Polonii i Polaków za granicą, który ma poprowadzić Jan Dziedziczak. Zgodnie z programem w debacie mają uczestniczyć minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, szef MSZ Zbigniew Rau, szef MEIN Przemysław Czarnek oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Również w piątek zaplanowano spotkanie delegatów zjazdu z parą prezydencką: Andrzejem Dudą oraz Agatą Kornhauser-Dudą.

Jak przypomina Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, po uzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. władze państwowe II RP prowadziły politykę proemigracyjną. W 1922 r. z inicjatywy MSZ powstała Rada Opieki Kulturalnej, do której weszły instytucje krajowe zajmujące się Polonią oraz przedstawiciele ministerstw. W 1924 r. Związek Obrony Kresów Zachodnich wysunął ideę zwołania zjazdu Polonii, a w 1925 r. powstał Komitet Organizacyjny Zjazdu Polaków z Zagranicy, który rozpoczął starania o utworzenie organizacji skupiającej Polaków za granicą.

>>> Współpraca duszpasterzy ze świeckimi przyszłością duszpasterstwa polonijnego

Stowarzyszenie podaje, że pierwszy Światowy Zjazd Polaków z Zagranicy odbył się w dniach 14-18 lipca 1929 r. w Warszawie. Uczestniczyło w nim 98 delegatów z 18 krajów (m.in. 25 z Niemiec, 22 z USA) oraz 5 z Wolnego Miasta Gdańska; nie dopuszczono delegatów z ZSRR; delegaci z Litwy nie dostali wiz wyjazdowych; nie wykorzystano puli 38 mandatów dla Polonii w USA.

Poprzedni, V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy, odbył się w Warszawie w 2018 r. W tym spotkaniu rodaków z całego świata wzięło udział ponad 600 uczestników z 44 krajów, reprezentujących blisko 200 organizacji, którzy obradowali w siedmiu tematycznych forach nad istotnymi dla środowisk polonijnych sprawami.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze