W dniu swego święta ratownicy medyczni z modlitwą na Jasnej Górze
Z narażeniem życia ratują innych, wspierają, pomagają, a w czasach pandemii pracują w skrajnie trudnych warunkach. Ratownicy medyczni w dniu swego święta modlili się na Jasnej Górze. Reprezentowali ich przedstawiciele Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego z Katowic.
Mszy Św. w kaplicy Matki Bożej przewodniczył przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. – Modlimy się o bezpieczeństwo i wytrwałość dla nich, dla wszystkich pracowników Służby Zdrowia, by Bóg dodawał im sił w pełnieniu samarytańskiej posługi, by ludzka wdzięczność pobudzała ich do dalszej służby – mówił na początku Eucharystii o. generał.
Ważne jest to, co wewnętrzne i zewnętrzne
W kazaniu nawiązując do dzisiejszych czytań liturgicznych przypomniał, że pełne wyzwolenie przyniósł nam Chrystus a człowiek jest wolny wtedy, gdy ma właściwe relacje z Bogiem i drugim człowiekiem. – Łatwo nam popaść w pokusę zewnętrzności, tego co nie jest na tyle ważne, by zdominowało nasze życie. Nie możemy ulegać chęci pokazywania wszystkiego na zewnątrz. Świat reklamy, często świat mediów pokazują nam, byśmy zawsze byli „naj” i można pogubić się jeśli nie ma właściwie uporządkowanej relacji do Boga i drugiego człowieka – mówił o. Chrapkowski. Jednak, jak zauważył, nie możemy też widzieć tylko tego co wewnętrzne, co odnosi się tylko do nas. – Liczy się czystość serca, ale liczy się też czystość naszych rąk – podkreślał pauliński generał. – W sytuacji pandemii, gdy lekceważymy zdrowie i bezpieczeństwo innych, narażając ich, bo najważniejsza jest moja wolność, musimy pamiętać, że liczy się nasze życie zewnętrzne, ale i wewnętrzne, tego nie można rozdzielić – przypominał.
>>> Jeden pacjent i kilkunastu lekarzy. Tak funkcjonuje teraz wiele szpitali powiatowych [REPORTAŻ]
Zawierzenie Matce Bożej
W święto ratownictwa medycznego akt zawierzenia Jasnogórskiej Matce Kościoła wypowiedział Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.
– Zawierzamy Ci każdego ratownika medycznego i całe środowisko ochrony i opieki zdrowia w Polsce. Powierzamy Ci wszystkich, którzy stoją na pierwszej linii frontu walki z epidemią koronawirusa. Powierzamy Ci głębokie pragnienie naszych serc, byśmy sami poddawali się duchowej terapii Twojego Syna – brzmiały słowa aktu zawierzenia. – Matko Pięknej Miłości otocz nas Twoją czułą opieką. Zawierzamy Ci chorych, dla których żyjemy i pracujemy, broń ich przed samotnością w chorobie i kalectwie, przed bezradnością wobec braku ludzkiej pomocy, przed niesprawiedliwym traktowaniem. Spraw, aby każdy chory był dla nas bratem i siostrą a każdy pracownik ochrony zdrowia dobrym samarytaninem niosącym wsparcie, pocieszenie i ulgę w cierpieniu oraz fachową pomoc medyczną – modlili się przedstawiciele ratowników medycznych błagając Maryję wraz z bł. Gerardem, swym patronem o zaprzestanie pandemii w Polsce i na świecie.
Dzień Ratownictwa Medycznego
Dzień Ratownictwa Medycznego w Polsce, po raz pierwszy obchodzony był 13 października 2006r. w Wyszkowie w województwie mazowieckim.
Święto zostało powołane Ustawą z dn. 8 września 2006 o Państwowym Ratownictwie Medycznym. – Dzień Ratownictwa Medycznego ma nam uświadomić, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, przecież nigdy nie wiemy, kiedy będziemy mogli kogoś uratować, a często sekundy decydują o ludzkim życiu. Nawet przez tak proste rzeczy jak zastosowanie się do przepisów o ruchu drogowym, tworzenie korytarzy życia możemy okazać szacunek dla pracy zespołów ratownictwa – mówią ratownicy.
Sytuacja pandemiczna postawiła przed zespołami ratownictwa medycznego nowe zadania. To oni z narażeniem życia i własnego zdrowia na pierwszej linii frontu poszukują pomocy dla pacjentów spędzając nieraz długie godziny w oczekiwaniu na przyjęcie chorego do szpitala.
>>> Ratownik medyczny: ludzie kochają nas i nienawidzą jednocześnie [ROZMOWA]
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |