W górach chłodno, ale warunki turystyczne dobre
uryści wybierający się w góry muszą pamiętać, że fragmenty karkonoskich szklaków z powodu popowodziowych remontów są czasowo zamknięte. Zdaniem goprowców, warunki na szlakach turystycznych w Beskidach są dobre, w wielu miejscach termometry wskazywały rano 0 stopni.
Górskim wędrówkom po Karkonoszach sprzyja w sobotę bardzo dobra widoczność – do 50 kilometrów. Jest chłodno. W szczytowych partiach gór w ciągu dnia temperatura osiągnie 5 stopni Celsjusza. Odczuwalna temperatura może być niższa za sprawą wiatru, który w porywach może osiągać 60 km/h.
Ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR przestrzegają, że górskie szlaki są mokre i śliskie.
Z powodu popowodziowych remontów fragmenty karkonoskich szlaków są czasowo zamknięte dla ruchu turystycznego albo występują na nich utrudnienia. Prace prowadzone są w miejscach, gdzie powstały szkody np. rynny erozyjne, uszkodzone przepusty i wodospusty oraz tam, gdzie kluczowe jest zachowanie bezpiecznego dojazdu do schronisk oraz przejazdu dla służb ratowniczych i służb Karkonoskiego Parku Narodowego (KPN).
KPN poinformował, że w weekend od 9 do 11 listopada, pomimo prowadzonych tam remontów, szlak żółty od granicy KPN do schroniska Pod Łabskim Szczytem oraz szlak czarny od dolnej stacji wyciągu na Kopę tzw. Śląska Droga będą otwarte.
„Warunki na szlakach są dobre. Temperatury – w zależności od wysokości, na której znajdują się stacje – wynosiły rano od 0 do 6 stopni. Nie padało. Widoczność w górach jest dobra” – powiedział PAP ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR ze stacji w Szczyrku.
W Beskidach trwają obowiązkowe przeglądy kolei linowych. Turyści nie wyjadą na Żar w Międzybrodziu Żywieckim i Skrzyczne w Szczyrku. Wyciąg na Czantorię w Ustroniu oraz gondole na Halę Skrzyczeńską w Szczyrku, które także przechodzą przegląd, w ten weekend będą funkcjonowały.
Turyści, którzy wybiorą się na wędrówkę po górach, muszą być do niej przygotowani. Szczególnie ważne są: solidne obuwie i nieprzemakalna kurtka. Należy pamiętać o odpowiednim zapasie płynów. Telefon powinien być naładowany i mieć zainstalowaną aplikację „Ratunek”. Przydatna może się okazać latarka. Zmrok zapada szybko.
W razie wypadku w górach można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |