PAP/Radek Pietruszka

W katedrze polowej bp Lechowicz odsłonił tablicę z popiersiem kard. Wyszyńskiego [GALERIA]

W 121. rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecie, bp Wiesław Lechowicz poświęcił w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie tablicę pamiątkową z popiersiem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i napisem „Będziesz miłował”.

Duchowny wyraził nadzieję, że będzie ona apelem o miłość Ojczyzny i szacunek do drugiego człowieka. Fundatorem tablicy jest Stowarzyszenie Patriotyczno-Edukacyjne „Pamięć”. „Miłość, która wszystko zwycięża, godna jest najwyższej ceny i ofiary w postaci życia. Niech z tego miejsca rozlega się wołanie o miłość do każdego człowieka, o wolność, o niepodległość, o pokój i bezpieczeństwo” – powiedział w środę w czasie poświęcenia tablicy w katedrze polowej WP bp Lechowicz.

>>> „Nie bardzo kwapiłem się do książki”. 10 wspomnień kard. Wyszyńskiego z dzieciństwa

Uroczystość poprzedziła msza św. w intencji Ojczyzny oraz poległych i pomordowanych uczestników Powstania Warszawskiego. W homilii bp polowy WP podkreślił, że powstańcy walcząc na barykadach „byli święcie przekonani, że wcześniej lub później z Boża pomocą odzyskają wolność, odzyskają niepodległość, obronią się przed agresorami ze Wschodu i z Zachodu”. „Mieli tę wiarę, że w historii narodu powtórzy się coś podobnego, co dokonało się również w historii Izraela” – powiedział kaznodzieja.

PAP/Radek Pietruszka

Bp Lechowicz przyznał, że niekiedy Bóg wybawiał powstańców w sposób niezwykły, wręcz cudowny.

„Pan Bóg zazwyczaj okazuje swoją troskę o lud poprzez konkretnych ludzi, konkretne sytuacje. W czasach Powstania Warszawskiego Bóg działał w sposób niezwykły przez niezwykłych ludzi, a wśród nich był bł. kard. Stefan Wyszyński” – wskazał duchowny.

Podkreślił, że dla Prymas Tysiąclecia „miłość nie była pustym słowem”. „Ona wyraża się nie tylko w słowach, uczuciach, emocjach, ale w konkretnych czynach; jest podobna do wiary, która 'bez uczynków jest martwa’. Dlatego, jako kapelan Armii Krajowej pseudonim „Radwan 3″, kard. Stefan Wyszyński tę miłość wyrażał m.in. poprzez posługę sakramentalną rannym” – powiedział bp Lechowicz.

PAP/Radek Pietruszka

W ocenie biskupa polowego, doświadczenie walczącej stolicy zaowocowało jasną postawą Prymasa Tysiąclecia w czasach komunistycznych, kiedy „z odwagą bronił narodu i Kościoła”. Powiedział, że kardynał bardzo często nawiązywał do Powstania Warszawskiego. Jako przykład przywołał jego słowa z listu pasterskiego z 1949 roku, w którym napisał: „Nie mogę rozstać się z myślą, że po Warszawie trzeba chodzić z wielką czcią”. Bp Lechowicz zaapelował, by nie ograniczać się tylko do oddawania czci i wyrażania pamięci o kard. Wyszyńskim, ale aby za jego przykładem dawać świadectwo wiary w środowisku, w którym się żyje.

PAP/Radek Pietruszka

„Chciałbym, aby ta tablica była wielkim apelem by miłować naszą Ojczyznę, by miłować siebie nawzajem, by miłować konkretnego człowieka, z którym się spotykamy na co dzień” – zaznaczył biskup polowy Wojska Polskiego. W uroczystościach wzięła udział prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, uczestnicy Powstania Warszawskiego oraz mieszkańcy stolicy.

Galeria (3 zdjęcia)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze