Patriarcha Cyryl, fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

W Kazachstanie nie będzie spotkania papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl nie pojedzie do Kazachstanu na VII Kongres Przywódców Światowych i Tradycyjnych Religii – podała w środę włoska agencja Ansa za RIA Nowosti. Nie dojdzie zatem do spotkania papieża Franciszka ze zwierzchnikiem rosyjskiego prawosławia.

Informację o decyzji Cyryla przekazał „numer 2” w Patriarchacie Moskiewskim, metropolita Antoni, szef departamentu do spraw stosunków zewnętrznych. Także w środę Antoni spotkał się z nuncjuszem apostolskim w Federacji Rosyjskiej arcybiskupem Giovannim D’Aniello.

>>> Kazachstan: niemal 100 delegacji na wrześniowym kongresie zwierzchników religijnych

„Nie nawiązano żadnego oficjalnego kontaktu” w sprawie spotkania

„Bardzo doceniamy inicjatywy przywódców Kazachstanu na rzecz rozwoju dialogu międzyreligijnego, uważamy je za ważne i aktualne. W tym roku, z błogosławieństwem Jego Świątobliwości Patriarchy Cyryla, Rosyjski Kościół Prawosławny będzie reprezentowany przez delegację oficjalną. W konferencji nie weźmie udziału sam Jego Świątobliwość Patriarcha. I w związku z tym jego spotkanie z papieżem Franciszkiem w Kazachstanie nie jest planowane – powiedział RIA Novosti metropolita Antoni, odpowiadając na pytanie o to, czy Kazachstan będzie gospodarzem drugiego w historii spotkania przywódców dwóch największych Kościołów chrześcijańskich we wrześniu bieżącego roku.

fot. EPA/VATICAN MEDIA

Rosyjska Cerkiew Prawosławna, zdaniem metropolity, zawsze przywiązywała dużą wagę do udziału w kongresach przywódców religii światowych i tradycyjnych, organizowanych przez kierownictwo Kazachstanu . Wśród nich, zauważył, „w roku 2012 Jego Świątobliwość Patriarcha Cyryl osobiście uczestniczył w pracach kongresu”.

„Przede wszystkim chciałbym zaznaczyć, że do niedawna trwały przygotowania do drugiego spotkania Jego Świątobliwości Patriarchy Cyryla z Moskwy i Całej Rusi z papieżem Franciszkiem. Pierwsze takie spotkanie odbyło się, jak wiadomo, w lutym 2016 roku w Hawanie, na Kubie. Od wiosny bieżącego roku, ku naszemu głębokiemu zadziwieniu, w watykańskim komunikacie publicznym ogłoszono publicznie, że przygotowania do spotkania zostały zawieszone, a samo spotkanie nie odbędzie się – przypomniał metropolita Antoni.

Zapewnił, że „od tego czasu żadna propozycja z Watykanu dotycząca ewentualnego zorganizowania spotkania w innym czasie i miejscu nie wpłynęła do Moskwy oficjalnie”.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna, „oczywiście wzięła pod uwagę publiczne oświadczenia zarówno samego papieża Franciszka, jak i jego najbliższych współpracowników, przekazane za pośrednictwem prasy, że papież zamierza spotkać się z Jego Świątobliwością Patriarchą Cyrylem na marginesie VII Kongresu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych w Kazachstanie. Jednak, powtarzam, do chwili obecnej nie nawiązano w tej sprawie żadnego oficjalnego kontaktu” – podkreślił metropolita Antoni.

Takie spotkanie „nie może odbywać się na uboczu”

Zdaniem przedstawiciela Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, spotkanie patriarchy moskiewskiego i papieża „nie może odbywać się na uboczu, nawet jeśli jest to tak znaczące wydarzenie jak Kongres Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Musi stać się samodzielnym wydarzeniem ze względu na jego szczególne znaczenie”. A takie spotkanie, kontynuował metropolita Antoni, „powinno być przygotowane z największą starannością, jego program musi być uzgodniony, dokument będący jego wynikiem musi być wcześniej przemyślany”.

cyryl i franciszek
Spotkanie papieża z patriarchą w lutym 2016r. fot. youtube.com

Przykładem dla Cerkwi rosyjskiej w tym zakresie jest przygotowane wcześniej spotkanie patriarchy Cyryla i papieża Franciszka w Hawanie, po którym obydwaj przyjęli ważną deklarację końcową. „Aktualność tego dokumentu nie straciła na znaczeniu także dzisiaj, mimo że od spotkania minęło kilka lat. Do niedawna co roku organizowaliśmy wspólne wydarzenia, podczas których zastanawialiśmy się nad przesłaniami, które Jego Świątobliwość Patriarcha Cyryl i Papież Franciszek sformułowali w oświadczeniu końcowym wyniki swojego spotkania” – powiedział metropolita Antoni.

„Wychodzimy od tego, że nowe spotkanie powinno być przygotowane poważnie w ten sam sposób. Dla jego organizacji musi odbyć się niezbędny w takich przypadkach proces przygotowawczy. Mogę stwierdzić, że do dnia dzisiejszego nie poczyniono żadnych przygotowań do nowego spotkania” – zakończył przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.

16 sierpnia patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl rozmawiał z prezydentem Kazachstanu Kassymem-Żomartem Tokajewem o dialogu międzyreligijnym w republice i współdziałaniu państwa i Kościoła.

Ponadto wcześniej metropolita wołokołamski Antoni, spotkał się z papieżem Franciszkiem z inicjatywy Watykanu – rozmowa, jak powiedział agencji RIA Novosti, była „znacząca i długa”. Natomiast w środę 24 sierpnia metropolita Antoni spotkał się w Moskwie w Wydziale Zewnętrznych Stosunków Kościelnych z nuncjuszem apostolskim w Rosji, arcybiskupem Giovannim D’Agnello – według strony internetowej OWCS „”strony omówiły kwestie będące przedmiotem wspólnego zainteresowania”.

Kiedy papież pojedzie do Ukrainy?

Papieską wizytę w stolicy Kazachstanu, Nur-Sułtanie, zapowiedziano na 13-15 września. W kongresie oprócz papieża ma wziąć udział kilkadziesiąt delegacji religii i wyznań; z niektórymi z nich Franciszek ma się spotkać. Plany spotkania papieża z Cyrylem, popierającym otwarcie agresję Rosji w Ukrainie wywołały wiele komentarzy, zwłaszcza w związku z tym, że do tej pory Franciszek nie pojechał do Ukrainy, choć wiele razy wyrażał pragnienie złożenia takiej wizyty. Nie udało się jednak dotąd jej zorganizować.

15 sierpnia PAP zapytał ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza, czy wyobraża sobie sytuację, w której papież najpierw pojechałby do Kazachstanu, gdzie być może spotkałby się z Cyrylem, a dopiero później odwiedziłby Ukrainę?

„Myślę, że wszystko jest możliwe. Ukraina będzie gotowa gościć papieża w każdych okolicznościach, ale ewentualne spotkanie z patriarchą Cyrylem może w pewien sposób wpłynąć na reakcje w społeczeństwie, nawet wewnątrz Kościoła katolickiego w Ukrainie”- oświadczył ambasador.

Przyznał zarazem: „Jeszcze ważniejsze jest to, że takie możliwe spotkanie może mieć konsekwencje i różne reakcje w innych krajach, takich jak Polska, Litwa, Słowacja i wiele innych, które bardzo poważnie traktują sytuację na Ukrainie i starają się pomóc oraz wesprzeć nasz kraj”.

„Mamy nadzieję na papieską wizytę w Ukrainie i czekamy” – zapewnił dyplomata.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze