fot. Anna Gorzelana/Misyjne Drogi

Uroczystości odpustowe w Kodniu: „Maryjo, pomagaj nam uczestniczyć we wspólnocie Kościoła” [+GALERIA] 

W środę 14 sierpnia mszą świętą pod przewodnictwem ks. Dariusza Cabaja rozpoczęły się uroczystości odpustowe w Kodniu n. Bugiem. Uroczystościom towarzyszy hasło: „Maryjo, pomagaj nam uczestniczyć we wspólnocie Kościoła”. 

Dziś rano do sanktuarium Matki Boskiej Kodeńskiej dotarła XVI Podlaska Konna Pielgrzymka w hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej. A tuż przed południem przybyli pątnicy XXVI Pieszej Pielgrzymki z Wisznic. We mszy św. inaugurującej uroczystości odpustowe wzięło wielu mieszkańców Podlasia, ale i pielgrzymi z innych regionów kraju.   

Mszę celebrowało wielu oblatów, w tym prowincjał polskiej prowincji, o. Marek Ochlak OMI, a także księża diecezjalni. Mszy przewodniczył ks. ppor. Dariusz Cabaj, który jest organizatorem corocznej konnej pielgrzymki z Bobrownik. 

fot. Anna Gorzelana/Misyjne Drogi

Homilię podczas dzisiejszej liturgii wygłosił ks. Maciej Majek, który zwrócił uwagę na wartość relacji z Maryją. Odwołując się do zapisanego w Ewangelii wg św. Jana „testamentu z krzyża”, podkreślił, że warto „wziąć Maryję do siebie”, czyli zaprosić Ją do każdego elementu codzienności. – Kochać Maryję nie tylko w przepięknych klejnotach, śpiewając jej pieśni, ale też uczynić ją patronką trudnych spraw – podkreślał.  

fot. Anna Gorzelana/Misyjne Drogi

Kodeń nad Bugiem był miasteczkiem należącym do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Na początku XVI w. Sapiehowie wykupili od Ruszczyców istniejące młyny wodne i w 1511 r. uzyskali od Zygmunta Starego przywilej budowy zamku i założenia miasta. W 1513 r. Jan Sapieha nadał miastu herb, ustanowił burmistrza i nadał mieszczanom liczne przywileje. W XVII w. potomek możnego rodu Mikołaj Sapieha został uzdrowiony w trakcie mszy św. odprawianej przez papieża Urbana VIII przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej. Ponieważ nie uzyskał zgody papieża na wywiezienie obrazu do Polski, wykradł go i zmyliwszy papieskie pogonie przywiózł go do Kodnia 15 września 1631 r. W 1875 r., kiedy wojska carskie zajmowały kościół na cerkiew, obraz został wywieziony na Jasną Górę. Powrócił do Kodnia w 1927 r., kiedy to opiekę nad kodeńskim sanktuarium powierzono oblatom. Obraz umieszczony jest w ołtarzu głównym. W 1973 r. papież Paweł VI podniósł kościół pw. św. Anny do godności bazyliki mniejszej. Historia obrazu i sanktuarium została zekranizowana w filmie „Błogosławiona wina” (2015) w reżyserii Przemysława Häusera i Przemysława Reichela. 

Galeria (26 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze