W których punktach Caritas można otrzymać pomoc w czasie kwarantanny?
Na stronie są też podane numery telefonów koordynatorów i mapa diecezji, na której każdy potrzebujący pomocy może sprawdzić, do której strefy należy jego gmina. Pomocą polegająca na robieniu codziennych zakupów i dostarczaniu leków z apteki będą obejmowane osoby starsze, chore, należące do grupy wysokiego ryzyka, jeśli chodzi o możliwość zakażenia. Program ruszył w poniedziałek, 16 marca.
Poznań
Podobne rozwiązania stosują inne diecezjalne Caritas, m.in. w Poznaniu. Wolontariusze będą odbierać pieniądze od osób potrzebujących i za nie dokonywać zakupów, a następnie dostarczać je podopiecznym. Działania, prowadzone we współpracy Miasta Poznania, poznańskiej Caritas, harcerzy oraz innych organizacji pożytku publicznego, mają na celu zachowanie środków bezpieczeństwa i zadbanie o to, aby osoby chore i starsze pozostały w domu. Za ich koordynację po stronie wolontariuszy odpowiedzialne będzie Centrum Wolontariatu Caritas.
– Apeluję również, aby nie zapominać o osobach potrzebujących z bliskiego sąsiedztwa. Postarajmy się włączyć w tę pomoc i otoczyć opieką oraz wsparciem osoby z naszego otoczenia, które mogą być w grupie ryzyka – zachęca ks. Łukasz Łukasik, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej.
Diecezja siedlecka
W związku z zagrożeniem koronawirusem, Caritas Diecezji Siedleckiej uruchomiła specjalne dyżury telefoniczne. – Mogą się zgłaszać osoby potrzebujące pomocy m.in. w wykupieniu leków, żywności oraz innych artykułów pierwszej potrzeby. Chodzi głównie o seniorów i osoby samotne. Pomoc udzielana jest przez wolontariuszy Caritas diecezjalnej – informuje Anna Nowińska z biura prasowego Caritas Diecezji Siedleckiej.
>>> Kard. Duka: Kościół musi dbać o duchowy wymiar pomocy dla chorych
Pomoc we Wrocławiu
Zagrożenie koronawirusem dotyka liczne grupy potrzebujących, korzystających ze wsparcia Caritas. Przypomina o tym m.in. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Głównymi odbiorcami naszej pomocy w łaźni i jadłodajni są bezdomni, będący często seniorami.
– Nie możemy ich pozostawić bez opieki. Dlatego jadłodajnia i łaźnia we Wrocławiu pracują bez zmian, zamknięta została jadłodajnia w Oławie. Jadłodajnia przy ul. Słowiańskiej 17 wydaje posiłki codziennie od poniedziałku do soboty, od godz. 12.00 do 14.00. Łaźnia i magazyn odzieży działają bez zmian, trzy razy w tygodniu, w poniedziałki, środy i piątki, od 6.00 do 14.00. W placówkach zostały wprowadzone zasady zwiększające bezpieczeństwo zarówno pracowników, wolontariuszy jak i podopiecznych – informuje Paweł Trawka, rzecznik prasowy wrocławskiej Caritas, która przygotowuje także paczki żywnościowe dla osób dotkniętych bezdomnością.
W związku z odwołaniem ogólnopolskiej zbiórki żywności „Tak. Pomagam!”, zaplanowanej na 20 i 21 marca, a także utrudnień w dystrybucji żywności w dotychczasowych formach, Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne apelują o przekazywanie wsparcia na pomoc żywnościową, z której rocznie korzysta 350 tys. osób, w tym wielu seniorów. Informacje o SMS-owych zbiórkach i numery kont, na które lokalnie można przekazywać darowizny na ten cel, są podawane na stronach Caritas diecezjalnych. W skali ogólnopolskiej Caritas Polska uruchomiła program „Kromka chleba dla sąsiada”; przekazana w jej ramach pomoc również zostanie skierowana do potrzebujących w diecezjach.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |