Fot. cathopic.com

W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego 10 listopada odbędzie się debata o ekumenizmie

W ramach cyklu „Radość i nadzieja – spojrzenia na Sobór Watykański II” Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego organizuje 10 listopada debatę „Kościół – cudzoziemiec w obcym świecie?”. Jej uczestnicy podejmą m.in. temat ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego.

W komunikacie przekazanym w czwartek PAP rzecznik prasowy Mt514| Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Andrzej Arseniuk poinformował, że w związku z 60. rocznicą rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II zaplanowano cykl debat „Radość i nadzieja – spojrzenia na Sobór Watykański II” z udziałem znanych teologów i publicystów. Najbliższa, „Kościół – cudzoziemiec w obcym świecie?”, odbędzie się w czwartek 10 listopada o godz. 18.00 pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie.

>>> Światowe religie były i wciąż są źródłem nadziei [DOKUMENT]

Jak żyć wiarą dzisiaj?

Uczestnicy debaty dr Justyna Chrabka, Paweł Lisicki i prof. Michał Wojciechowski zmierzą się z pytaniami: jak żyć wiarą w społeczeństwie, które porzuciło chrześcijańską kulturę? Czy Kościół może wycofać się ze świata, którego był (i jest) światłem oraz zaczynem? – czytamy w komunikacie. W czasie dyskusji podjęta zostanie także kwestia ekumenizmu, dialogu międzyreligijnym i powszechnego powołania do świętości. Następna debata „Sobór pyta o człowieka” odbędzie się 24 listopada, a ostatnie spotkanie – „Polskie ślady soboru” – 6 grudnia.

Fot. PAP/EPA/NEIL HALL

„Celem projektu jest stworzenie forum dialogu ludzi mających różne wizje Kościoła i odmienną wrażliwość eklezjalną” – wyjaśnił Arseniuk. „Zaproszeni do dyskusji zastanawiać się będą nad blaskami i cieniami recepcji Vaticanum II, a także nad rolą patronów Muzeum Mt 5,14 w wprowadzeniu dorobku soborowego w krwioobieg Kościoła w Polsce, a w przypadku Karola Wojtyły także w wymiarze powszechnym” – powiedział Arseniuk.

Sobór Watykański II

Sobór Watykański II otworzył papież Jan XXIII 11 października 1962 r., a zamknął jego następca Paweł VI 8 grudnia 1965 r. W jego otwarciu w bazylice świętego Piotra 11 października 1962 r. uczestniczyło prawie 3 tys. biskupów z całego świata – 2090 z Europy i obu Ameryk, 408 z Azji, 351 z Afryki i 74 z Oceanii. Na 150 biskupów z krajów komunistycznych do Watykanu przyjechało 25 z nich, w tym większość to Polacy. Byli wśród nich kardynał Stefan Wyszyński, abp Karol Wojtyła i abp Bolesław Kominek.

Program odnowy Kościoła wyznaczyła uchwalona w grudniu 1963 r. – pierwsza z 16 soborowych dokumentów – konstytucja „Sacrosantum concilium”, o liturgii świętej, która wskazała drogę odnowy praktyki liturgicznej Kościoła i odprawiania mszy św.

Lothar Wolleh, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116866077

Trzy pozostałe soborowe konstytucje to: dogmatyczna „Lumen gentium” o Kościele, ukazująca wymiar jego tajemnicy i posłannictwa, i „Dei verbum” o objawieniu Bożym, a także konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym „Gaudium et spes”. To obszerny wykład nauki społecznej Kościoła w obliczu zmian, jakie przyniósł XX wiek. Do ostatecznego kształtu tekstu przyczynił się abp Karol Wojtyła.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze