W Muzeum Katyńskim odbyła się msza w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej
W intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej odprawiona została w Muzeum Katyńskim w Warszawie Msza św. polowa. – Nasza pamięć o pomordowanych w Katyniu i w innych miejscach w 1940 r., nasza modlitwa niech będą apelem o sprawiedliwy świat, w którym każdy naród będzie żył w pokoju i bezpieczeństwie – mówił w homilii ks. płk SG Zbigniew Kepa. Przed południem w muzeum odbył się apel pamięci i odsłonięcie tablicy upamiętniającej Józefa Mackiewicza, a także złożenie wieńców i zniczy przy epitafium katyńskim.
Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Pułku Reprezentacyjnego i odegrania Mazurka Dąbrowskiego. Oprawę liturgii zapewnił Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
W homilii ks. płk SG Zbigniew Kępa przypomniał okoliczności w jakich dokonana została Zbrodnia Katyńska. – Tak jak zło wokół Jezusa, tak i tam, w obozach jenieckich zaciskało coraz bardziej pętlę nienawiści i eskalowało przemoc – powiedział. Podkreślił, że pojmani żołnierze i funkcjonariusze „pozostali wierni do końca”. – Zastanawiamy się skąd czerpali siłę i determinację do takiego moralnego i patriotycznego oporu? Wychowali się w patriotycznych rodzinach, w społeczeństwie w których działało wiele stowarzyszeń, organizacji, towarzystw i klubów o charakterze patriotycznym. Uformowani w świątyniach katolickich, prawosławnych, ewangelickich i synagogach. Karmili się literaturą patriotyczną. Edukowani byli przez nauczycieli i profesorów, wychowanych na polskich romantykach – powiedział kapelan.
>>> 13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. To zbrodnia, która była zakłamywana
Ks. płk SG Zbigniew Kępa podkreślił rolę kapelanów, przetrzymywanych w obozach. – Duchowni do czasu, kiedy ich nie wysłano na Łubiankę, a potem do innych obozów, prowadzili modlitwy, a nawet po kryjomu sprawowali Msze św. Częsty był widok indywidualnych rozmów żołnierzy i mundurowych z kapelanami – powiedział. Dodał, że to wszystko „podtrzymywało polskich jeńców na duchu. Budziło nadzieję lub przynajmniej nie pozwalało, aby rozpacz i beznadzieja wkradły się do serca”.
Kapelan przypomniał, że w oczach oprawców Polacy „nie rokowali poprawy”, dlatego ich los był przesądzony. – Spoczywają na wojennych cmentarzach, wybudowanych staraniem Państwa Polskiego ponad dwadzieścia lat temu: Katyń, Miednoje, Charków, Bykownia. A w ilu to jeszcze miejscach takie nekropolie powinny powstać? Jaki los spotka te miejsca w czasie kiedy szał wojenny ogarnął Rosję i pożogą pokrył Ukrainę? – pytał kapelan.
Ks. płk SG Zbigniew Kępa zaapelował o pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej. – Mamy moralny obowiązek, aby zachować o nich pamięć i otoczyć ich naszą wspólnotową modlitwą. Ich imiona i nazwiska ma przechować Muzeum Katyńskie, Instytut Pamięci Narodowej, Rodziny Katyńskie, Rodzina Policyjna 1939, Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich i wiele innych – podkreślał.
Dodał, że dzisiejsza uroczystość powinna „spotęgować naszą wrażliwość na zbrodnie dokonywane przez rosyjskich żołnierzy na Ukrainie”. – Krok za modlitwą niech idzie nasze zaangażowanie w pomoc tym, którzy uciekli przed bezwzględnym i okrutnym wrogiem, który szydzi ze wszystkich praw Bożych i ludzkich. Nasza pamięć o pomordowanych w Katyniu i w innych miejscach w 1940 r., nasza modlitwa niech będą apelem o sprawiedliwy świat, w którym każdy naród będzie żył w pokoju i bezpieczeństwie – przekonywał.
Mszę św. koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego oraz Policji. We Mszy św. uczestniczył Łukasz Kudlicki, szef gabinetu ministra ON, Sławomir Frączak, dyrektor Muzeum Katyńskiego, Paweł Żurkowski, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, przedstawiciele organizacji i środowisk katyńskich, Rodziny Katyńskie.
Modlitwę w intencji pomordowanych na Wschodzie odmówili ks. płk Aleksy Andriejuk, przedstawiciel prawosławnego Ordynariatu Polowego oraz ks. płk Wiesław Żydel z ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |