fot. JEFFREY ARGUEDAS , PAP/EPA.

W niedzielę, do Panamy!

4 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Możesz być w Polsce i w Panamie jednocześnie. Sprawdź, co, gdzie i kiedy będzie się działo już jutro w różnych miastach w Polsce, a dzięki temu będziesz mógł poczuć się tak, jakbyś był w sercu Panamy i w centrum wydarzeń. Wydarzeń gorących i jeśli chodzi o temperaturę, i jeśli chodzi o gorącą modlitwę uczestników Światowych Dni Młodzieży.

Niedziela to dzień kulminacyjny, w którym mszę św. odprawi papież Franciszek. Może chciałeś tam być? Może planowałeś, ale nie wyszło? Może nie mogłeś wziąć na ten czas urlopu? Albo zabrakło pieniędzy? Albo po prostu musiałeś jednak zostać w kraju? To nic! Możesz jeszcze złapać ofertę „last minute”. Stowarzyszenia i grupy modlitewne w wielu polskich miastach przygotowały specjalne wydarzenia, które pozwolą połączyć Polskę i Panamę. I z trzema i pół tysiącami polskich pielgrzymów, którzy tam są.

Kardynalski i kapitalny pomysł

W czasie, kiedy w Panamie papież będzie rozpoczynał główną mszę św. 34. Światowych Dni Młodzieży (na Campo San Juan Pablo II), w Świątyni Opatrzności Bożej spotka się młodzież z warszawskich diecezji (warszawskiej i warszawsko-praskiej). „Panamę w Warszawie” na prośbę kard. Kazimierza Nycza poprowadzi Wspólnota „Emmanuel”, która już przed 10 laty, podczas „Sydney w Warszawie” towarzyszyła młodym, którzy nie mogli polecieć na ŚDM do Australii. Niedobrze by się stało, gdyby Polska nie włączyła się aktywnie także w obchody tej edycji Światowych Dni Młodzieży. Poprzednia odbyła się przecież u nas, w Krakowie. Sztafetę trzeba podtrzymać!

Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Panamskie słońce polską zimą

Niedzielne spotkanie w Świątyni Opatrzności Bożej rozpocznie się w niedzielę o godz. 14.00 (wtedy w Panamie będzie 8:00 rano i rozpocznie się msza św. pod przewodnictwem Franciszka). Spotkanie potrwa do późnego wieczora. Młodzi, w łączności z papieżem i Światowymi Dniami Młodzieży w Panamie, będą mogli doświadczyć obecności Boga w modlitwie, adoracji, sakramentach i radosnym uwielbieniu we wspólnocie Kościoła. Będzie czas na wspólny śpiew, uwielbienie Boga, ale też integrację czy możliwość spowiedzi i adoracji. Dzięki zaangażowaniu ambasady Panamy młodzież będzie mogła poznać kulturę tego kraju a nawet – jak zapewniają organizatorzy – poczuć gorący klimat w środku zimy.

fot. Kierunek Panama


Nie tylko Warszawa 

Nie tylko stolica, ale mieszkańcy wielu innych miast będą ten dzień spędzać w łączności z ŚDM. Aktywnie – w czasie koncertów, zabaw, a także w ciszy i skupieniu – podczas wspólnych rozważań, konferencji i przede wszystkim modlitwy. To prawdziwy łańcuch żywych serc otwartych na Ducha Świętego i uszu nastawionych na słowo papieża. Trudno byłoby wymienić wszystkie te wydarzenia (tym bardziej że często nie skupiają się one tylko na niedzieli, ale trwają już od kilku dni). Kilka przykładów, dla zachęty:  

1. Koncert i adoracja w Bydgoszczy

Centrum wydarzeń w stolicy Kujaw to diecezjalna strefa ŚDM przy Sanktuarium Zawierzenia. Organizatorem jest Młodzież Szensztacka. Przewidziana jest transmisja oraz koncert uwielbienia, noc konfesjonałów, nocna adoracja Najświętszego Sakramentu oraz czas na integrację. 

2. Taniec i modlitwa w Gdyni  

Koncerty, świadectwa i uwielbienie tańcem przez WorshipStyle– znajdą się w programie wydarzenia „Gdynia PANAma”. Gdzie? Franciszkański kościół pw. św. Antoniego przez Ruch Światło-Życie Archidiecezji Gdańskiej o Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Gdańskiej. Spotkanie w łączności z ŚDM w Panamie zakończy wieczorna Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez wspólnotę Radości Paschalnej. 

Fot. PAP/EPA/BIENVENIDO VELASCO


3. Bal na Śląsku  

Na Górnym Śląsku warto zajrzeć do Gliwic. Tam coś nietypowego – „Śląski Bal Panamski”. Tylko że dla Ślązaków to wcale nie jest coś nowego. To kontynuacja organizowanych już wcześniej i cieszących się popularnością Studniówek ŚDM. Dziś (w sobotę) wieczorem, po mszy św. o godz. 18:00 uczestnicy przejdą w radosnym, barwnym korowodzie panamskim z kościoła św. Michała Archanioła do Areny Gliwice. „Zróbmy hałas w imieniu Jezusa na ulicach Gliwic!” – zachęcają organizatorzy. Impreza ma potrwać do godzin porannych!  

4. Kraków 24 h z Panamą 

Na to wydarzenie zaprasza Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Spotkanie rozpocznie się już dziś o 20:00 i potrwa całą dobę. Zaplanowane są konferencje, animacje, Wieczór Uwielbienia poprowadzony przez Zespół Uwielbienia oraz transmisja z Panamy. Niedziela rozpocznie się nietypową pobudką – energetyzującą zumbą, po której odbędzie się wspólny posiłek oraz spotkania warsztatowe w grupach. Centralnym punktem spotkania będzie popołudniowa Eucharystia. Spotkanie zakończy ponowna transmisja z Panamy oraz wieczór taneczny z wodzirejami. Wśród zaproszonych gości są przyjaciele śp. Helenki Kmieć z Wolontariatu Misyjnego Salvator.

fot. EPA/Rodrigo Sura

To tylko wycinek bardzo szerokiej oferty. Warto sprawdzić, czy parafia w naszym mieście albo w okolicy organizuje jakieś wydarzenie. Światowe Dni Młodzieży to nie tylko Panama. Tam jest centrum wydarzeń, ale spotkanie młodych ogarnia cały glob. Polska, przede wszystkim dlatego, że była organizatorem ŚDM w Krakowie, ma szansę być tego dnia jasnym, bijącym światłem na mapie. Ach! Jak to wszystko pięknie się zapowiada, prawda? Aż chciałoby się być na tych wszystkich spotkaniach, wieczorach uwielbienia, modlitwach, konferencjach… To będzie piękny wieczór i jeszcze piękniejsza niedziela! Niedziela polsko-panamska. 

Zobacz także
Wasze komentarze