EPA/MASSIMO PERCOSSI Dostawca: PAP/EPA.

W niedzielę inauguracja pontyfikatu Leona XIV: spodziewanych 250 tys. wiernych

Co najmniej 250 tys. wiernych i niemal 200 delegacji zagranicznych spodziewanych jest na inauguracji pontyfikatu papieża Leona XIV. Odbędzie się ona w niedzielę 18 maja na placu św. Piotra w Watykanie o godzinie 10.00.

Wśród znanych postaci ze świata polityki mają tam być obecni: przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wiceprezydent USA JD Vance, prezydent Izraela Jicchak Herzog, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, książę Edward reprezentujący brytyjską rodzinę królewską, a także prezydent Argentyny Javier Milei.

Po Mszy św. i przywitaniu się z przybyłymi osobistościami można spodziewać się pierwszego przejazdu papieża w papamobile wśród zgromadzonych na placu wiernych.

>>> Leon XIV myślał, czy nie przyjąć imienia Augustyn

W 1978 roku papież Jan Paweł I zrezygnował z koronacji tiarą na rzecz Mszy inaugurującej pontyfikat. Ryt sformalizowany za pontyfikatu Benedykta XVI zachowuje wielkie znaczenie symboliczne, począwszy od początkowej modlitwy przy grobie św. Piotra, znajdującym się pod ołtarzem Konfesji, w towarzystwie patriarchów katolickich Kościołów wschodnich.

Podczas Mszy św. kardynał protodiakon nałoży na ramiona Leona XIV paliusz z wełny baranków – symbol Dobrego Pasterza, a jeden z kardynałów-biskupów nałoży na palec jego lewej dłoni złoty pierścień Rybaka (czyli św. Piotra, pierwszego papieża), będący symbolem powszechnej misji duszpasterskiej biskupa Rzymu. Niegdyś służył on do pieczętowania papieskich dokumentów, dlatego zawsze jest niszczony po śmierci papieża, a jego następca otrzymuje nowy. Zarówno paliusz, jak i pierścień były wcześniej złożone przy grobie św. Piotra i zostały na plac wniesione przez diakonów w procesji poprzedzającej Mszę.

>>> Leon XIV darem dla Kościoła w Afryce. „Ma Afrykę w sercu”

Trzecim ważnym elementem liturgii jest akt posłuszeństwa składany papieżowi przez kardynałów, Do czasów Jana Pawła II składali go wszyscy obecni kardynałowie, podchodząc kolejno do papieża i przyklękając przed nim. Dziś ze względu na ich liczbę (ponad 250) hołd składa trzyosobowa delegacja kardynałów, reprezentujących ich trzy stopnie: jeden kardynał-biskup, jeden kardynał-prezbiter i jeden kardynał-diakon. Dołączą do nich jeden biskup, jeden ksiądz, jeden diakon, dwoje przełożonych generalnych zakonnych (mężczyzna i kobieta), a także para małżeńska z dwojgiem dzieci jako przedstawiciele całego ludu Bożego.

Mszę, odprawianą po łacinie, zakończy uroczyste błogosławieństwo, udzielone przez nowego papieża.

Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości ma czuwać 6 tys. funkcjonariuszy różnych służb.

Tydzień później, w niedzielę 25 maja, Leon XIV odbędzie ingres do katedry biskupów Rzymu – bazyliki św. Jana na Lateranie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze