fot. PAP/Marek Zakrzewski

W niedzielę na Ostrowie Lednickim obchody Święta Chrztu Polski

W niedzielę na Ostrowie Lednickim (woj. wielkopolskie) odbędą się obchody narodowego Święta Chrztu Polski. Miejsce to wskazywane jest przez historyków jako jedno z prawdopodobnych lokalizacji chrztu pierwszego historycznego władcy Polski Mieszka I.

Wyznaczone na 14 kwietnia Święto Chrztu Polski zostało ustanowione przez Sejm w 2019 roku. W tym roku to 1059. rocznica wydarzenia, które, jak się przyjmuje, miało miejsce w Wielkanoc 14 kwietnia 966 roku.

W niedzielę o tym historycznym wydarzeniu przypomni w samo południe dzwon „Mieszko i Dobrawa”, który zabije na Ostrowie Lednickim. W kaplicy pałacowej na wyspie odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Wyspa Ostrów Lednicki na Jeziorze Lednica w Dziekanowicach, fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Dzwon „Mieszko i Dobrawa” został poświęcony 14 kwietnia 2016 roku – w 1050. rocznicę chrztu pierwszego władcy Polski. „Chcemy, żeby on po raz kolejny zabił i przypomniał nam o wodzie chrztu, o tym, skąd wyrastamy, skąd jesteśmy, że te źródła chrzcielne biją tutaj, w Wielkopolsce, że chcemy, abyśmy byli wierni też temu, co jest związane z chrztem, a więc naszej chrześcijańskiej tożsamości” – powiedział abp. Wojciech Polak.

W niedzielę na Ostrów Lednicki można będzie przedostać się przeprawą promową. Po mszy św., w schronisku na wyspie zaplanowano spotkanie, podczas którego można będzie wysłuchać prelekcji „Ostrów Lednicki Chrzcielnica Polski”, oraz posłuchać o wielkopolskich zwyczajach wielkanocnych.

Miłośnicy historii będą mieli też okazje zwiedzić Ostrów Lednicki z archeologiem. Ostatni kurs promu z Ostrowa Lednickiego odbędzie się o godz. 16. Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy dr Andrzej Kowalczyk powiedział, że to właśnie Ostrów Lednicki jest jednym z najczęściej wskazywanych miejsc, gdzie mógł zostać ochrzczony Mieszko I.

Dzwon „Mieszko i Dobrawa” w Muzeum Pierwszych Piastów na Ostrowie Lednickim, fot. PAP/Marek Zakrzewski

Wyjaśnił, że w drugiej poł. X w. z inicjatywy księcia na wyspie na jeziorze Lednica wzniesiono potężny stołeczno-rezydencjonalny gród. Na dwa lata przed 966 r. pobudowano dwa potężne mosty, które łączyły wyspę ze wschodnim i zachodnim brzegiem jeziora Lednica i trakt Poznań – Gniezno.

„W południowo-zachodniej części grodu wzniesiono pałac książęcy z kaplicą w części wschodniej wybudowaną na planie równoramiennego krzyża greckiego. W jego ramionach zidentyfikowano pozostałości dwóch zagłębień w posadzce, uważanych przez zdecydowaną większość naukowców jako baseny chrzcielne. Dodatkowo na baptyzmalną funkcję kaplicy wskazuje studnia usytuowana w południowo-zachodniej części świątyni” – zaznaczył Kowalczyk.

Podkreślił również, że to właśnie na Ostrowie Lednickim odkryto najstarsze na ziemiach polskich przedmioty związane z kultem chrześcijańskim – staurotekę, czyli relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, grzebień o przeznaczeniu liturgicznym wykonany w kości słoniowej, trójramienny trybularz z żelaza z otworami do zawieszenia kadzielnicy, czy kościane płytki ze skrzynki na relikwie.

Chrzest księcia Mieszka I uznawany jest za przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, za symboliczny początek polskiej państwowości. Miało ono fundamentalne znaczenie polityczne, tożsamościowe, a także kulturowe i wprowadziło rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze