
Koronacja Bolesława Chrobrego, Fot. Jan Matejko – Ewa Suchodolska, Marek Wrede (1998). Jana Matejki Dzieje cywilizacji w Polsce. Zamek Królewski w Warszawie. ISBN 83-7022-093-2, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=280763
W piątek uroczystości państwowe z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego
Z udziałem prezydenta, premiera oraz członków obu izb parlamentu odbędą się w piątek w Gnieźnie uroczystości państwowe z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Koronacja miała miejsce w Gnieźnie, mogła odbyć się 18 kwietnia 1025 roku.
W piątek w południe w hali widowiskowo-sportowej rozpocznie się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów. Podczas uroczystego zgromadzenia przewidziano wystąpienia: prezydenta Andrzeja Dudy, marszałków Sejmu i Senatu Szymona Hołowni i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz premiera Donalda Tuska.
W trakcie posiedzenia odczytana zostanie uchwała w sprawie 1000. rocznicy Koronacji Bolesława Chrobrego. Akt o takiej samej treści został przyjęty przez obie izby parlamentu.
W uchwale zapisano m.in., że dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne europejskie kraje; stała się liczącym w Europie graczem politycznym. Trwałość i niepodległość państwa polskiego potwierdziła koronacja Mieszka II, syna Bolesława I Chrobrego, w grudniu 1025 roku.
Parlamentarzyści podkreślili, że oba wydarzenia „miały fundamentalne znaczenie dla przetrwania naszej Ojczyzny, która mierzyła się w kolejnych latach zarówno z konfliktami wewnętrznymi, jak i wrogością niektórych sąsiadów”.

„Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej upamiętniają wydarzenia, które miały miejsce w Gnieźnie tysiąc lat temu. Posłowie i senatorowie wyrażają przekonanie, że odwaga i mądrość naszych przodków, dzięki którym dziesięć wieków temu Polska stała się trwałym bytem na mapie Europy, są niewyczerpanym źródłem poczucia wspólnoty narodowej i inspiracją do dalszych starań o siłę i pomyślność naszej Ojczyzny” – napisali posłowie i senatorowie.
Wcześniej w archikatedrze gnieźnieńskiej prezydent Andrzej Duda odsłoni tablicę upamiętniającą 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta. Złoży też wieniec pod stojącym przy świątyni pomnikiem Bolesława Chrobrego.
Pierwotnie gnieźnieńskie obchody planowane były na sobotę. Termin został zmieniony ze względu na uroczystości żałobne papieża Franciszka w Rzymie oraz na ogłoszoną z tej okazji przez prezydenta Dudę żałobę narodową.
Uroczystości państwowe wpisują się w trwające w Gnieźnie od środy do niedzieli obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta oraz uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna. Dla Kościoła gnieźnieńskiego to również okazja do świętowania 1025. rocznicy powstania pierwszej na ziemiach polskich archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.
Obchody kościelne rozpoczną się w sobotni wieczór w katedrze gnieźnieńskiej. W niedzielę w tej świątyni sprawowana będzie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Kazimierza Nycza. Odczytane zostanie przesłanie papieża Franciszka. Specjalne słowo przygotowane na uroczystości 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta w katedrze gnieźnieńskiej Franciszek podpisał jeszcze w marcu.
W czasie niedzielnej mszy św. zostanie użyty pochodzący z ok. 1180 roku kielich Dąbrówki, tzw. kielich królewski. Pod koniec eucharystii nuncjusz apostolski w Polsce poświęci i nałoży krzyże misyjne 10 misjonarzom szykującym się do wyjazdu do Uzbekistanu, Boliwii, Zambii, Republiki Środkowoafrykańskiej, Papui Nowej Gwinei, Togo, Wietnamu i Ekwadoru.
W piątek na dworzec kolejowy w Gnieźnie wjedzie specjalnie oklejony pociąg, który będzie promował pięć pierwszych koronacji królewskich. Pociąg został przygotowany we współpracy Miasta Gniezna i Kolei Wielkopolskich.
Uroczystościom państwowym w hali widowiskowo-sportowej towarzyszyć będzie otwarcie wystawy „Bezsenne głowy, co dźwigają korony – książęta, królowie, wodzowie, bohaterzy. 1000 lat polskiej państwowości w dokumentach Archiwów Państwowych”.
Prezentowane na wystawie materiały, pieczęcie, dekrety, rękopisy i listy – od wczesnopiastowskich pergaminów po rękopisy przywódców powstań narodowych – mają podkreślać rolę dokumentów w kształtowaniu tożsamości narodowej.
Od 1 maja wystawa będzie dostępna bezpłatnie dla wszystkich chętnych w Parku Kościuszki w Gnieźnie, a w kolejnych miesiącach przemierzy całą Polskę. Materiały pochodzą z zasobów Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych oraz 15 archiwów państwowych
Jubileusz 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta to kolejne obchody znaczących rocznic historycznych w Gnieźnie – po świętowanym w 2016 roku 1050-leciu Chrztu Polski i obchodzonej w 2017 roku 600. rocznicy prymasostwa polskiego.
Te trzy wydarzenia były ściśle związane z Gnieznem będącym w państwie Piastów ważnym ośrodkiem politycznym i duchowym. Tym drugim pozostaje do dziś ze względu na obecność w katedrze gnieźnieńskiej relikwii św. Wojciecha. Ciało męczennika sprowadził do Gniezna w 997 roku Bolesław Chrobry.
W 1000 roku do jego grobu pielgrzymował cesarz Otton III, ogłaszając podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego utworzenie przez papieża Sylwestra II archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej z trzema podległymi biskupstwami w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu – pierwszej samodzielnej organizacji kościelnej na ziemiach polskich. Fakt ten znacznie umocnił młode państwo polskie także w wymiarze politycznym.
Bolesław Chrobry koronował się w 1025 roku, uroczystość odbyła się najpewniej w Wielkanoc 18 kwietnia lub w uroczystość św. Wojciecha 23 kwietnia. Miejscem była niemal na pewno katedra gnieźnieńska. W 1025 roku arcybiskupem gnieźnieńskim był Hipolit. On również koronował jeszcze w tym samym roku, najprawdopodobniej na Boże Narodzenie, syna Bolesława Mieszka II Lamberta i jego żonę Rychezę, pierwszą królową Polski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |