W Polsce jest ponad 1,5 mln obywateli Ukrainy
W Polsce przebywa ponad 1,5 mln obywateli Ukrainy, z czego 988 tys. uciekło przed wojną i korzysta u nas z ochrony czasowej – wynika z najnowszych danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Informacje o populacji obywateli Ukrainy w Polsce przedstawił w tym tygodniu w Sejmie zastępca dyrektora ds. międzynarodowych i migracji MSWiA Kamil Kisiel. Według stanu na koniec października w Polsce przebywało 1 525 697 obywateli Ukrainy, z czego 979 196 osobom nadany został numer PESEL z adnotacją „UKR”, co świadczy o tym, że przybyły do Polski w związku z wojną w Ukrainie i są beneficjentami ochrony czasowej. „Ta liczba od tamtego czasu nieznacznie wzrosła i na dzień dzisiejszy osób, które korzystają z ochrony czasowej i mają nadany numer PESEL z adnotacją UKR, jest już 988 tys.” – poinformował Kisiel. „Od czerwca obserwujemy stały, stabilny wzrost liczby takich osób” – dodał.
Z danych MSWiA wynika, że w przypadku migrantów z Ukrainy przybyłych przed lutym 2022 r. dochód z pracy stanowi ok. 90 proc. ich całkowitego dochodu. Natomiast w przypadku uchodźców wojennych odsetek ten wynosi 76 proc. To, jak ocenił Kisiel, „bardzo wysoki stopień samowystarczalności”, choć jak przyznał, „pracują oni czasami poniżej kwalifikacji, a ich dochody są niższe niż średnia dochodu dla populacji polskiej”.
„Około 50 proc. migrantów sprzed lutego 2022 r. planuje osiedlić się na stałe w Polsce. Z kolei w przypadku uchodźców przybyłych po lutym 2022 r. jest to ok. 20 proc.” – podało MSWiA.
>>> Rosjanie zaatakowali Kijów pięcioma rakietami. Uszkodzony kościół pw. św. Mikołaja [+GALERIA]
Urzędnik dodał, że wśród imigrantów poprawia się znajomość języka polskiego. „68 proc. tych migrantów przedwojennych deklaruje dobrą znajomość języka polskiego i 28 proc. uchodźców, i te liczby rosną. Natomiast brak znajomości deklaruje 9 proc. uchodźców i niecałe 3 proc. imigrantów zarobkowych” – powiedział Kisiel.
Z danych MSWiA wynika też, że ponad 70 proc. Ukraińców wynajmuje mieszania.
Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało natomiast, że w polskim systemie edukacji jest 252 986 uczniów z Ukrainy, w tym 186 341 to uchodźcy. W polskim systemie edukacji na koniec roku szkolnego 2023/2024 było 183,9 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy. 1 września br. dołączyło 34 723 nowych.
Od 1 września 2024 r. mieszkające w Polsce dzieci z Ukrainy zostały objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole, czyli rocznym przygotowaniem przedszkolnym w tzw. zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej i obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych.
Jak przekazało MEN, obecnie w przedszkolach jest 33 tys. uczniów ze statusem UKR, w szkołach podstawowych – 113 tys. 562, a w ponadpodstawowych – niecałe 40 tys. Uczniów z Ukrainy bez statusu UKR jest niecałe 17 tys. w przedszkolach, niecałe 30 tys. w podstawówkach i 20 tys. 200 w szkołach ponadpodstawowych.
Resort edukacji poinformował, że w 2025 r. ruszy program rządowy, którego celem ułatwienie integracji uchodźców z Ukrainy w polskim systemie edukacji. Na jego realizację resort edukacji pozyskał grant unijny w wysokości 500 mln zł.
„Dzięki tym środkom finansowane będzie zatrudnienie asystentów międzykulturowych, wsparcie psychologiczno-pedagogiczne oraz szkolenia dla szeroko rozumianych kadr, oświaty i ogólnie systemu edukacji” – przekazał resort.
Wiceszefowa MRPiPS Aleksandra Gajewska powiedziała, że aktywność zawodowa uchodźców z Ukrainy w znacznym stopniu przypomina aktywność Polaków. „Ponad 80 proc. ich dochodów pochodzi z pracy, a tylko mniej więcej 20 proc. stanowią świadczenia społeczne” – przekazała w Sejmie.
Podkreśliła, że migracja wpływa na wzrost konsumpcji wewnętrznej, zwłaszcza w obszarach takich jak żywność, mieszkania i transport. „Polski rynek stymuluje dodatkowo transfery pieniężne i rzeczowe wysyłane do rodzin pozostających w Ukrainie” – dodała Gajewska.
Zastępca dyrektora Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji inspektor Monika Golik zapewniła, że uchodźcy z Ukrainy nie stanowią zagrożenia dla polskiego porządku publicznego. Przekazała, że w tym roku podejrzanych było 12 tys. 753 obywateli Ukrainy, z czego najczęściej popełnianymi przez nich przestępstwami było prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka (2450 podejrzanych). Z powodu kradzieży zatrzymano 950 osób.
„Do 2022 r. Policja prowadziła 11 spraw dotyczących sytuacji, w której obywatele Ukrainy mogliby paść ofiarą handlu ludźmi, z czego w czterech postępowaniach te informacje się potwierdziły” – powiedziała dyr. Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |