W Polsce wdrażany jest nowy program formacyjny Rycerzy Kolumba. Na czym polega?
Rycerze Kolumba w Polsce wdrażają nowy program formacyjny COR. Jego nazwę zaczerpnięto ze słów św. Johna Henry’ego Newmana „Cor ad cor loquitur”, co oznacza „Serce mówi do serca”. Spotkania różnią się od comiesięcznych spotkań rady i mają pomóc mężczyznom w stworzeniu bardziej osobistej relacji z Bogiem poprzez modlitwę, formację i braterstwo.
Roman Hawliczek, dyrektor stanowy ds. formacji i ewangelizacji Rycerzy Kolumba w Polsce poinformował, że program Cor nie jest adresowany tylko dla członków Zakonu. Do udziału w spotkaniach zaproszeni są wszyscy mężczyźni z danej parafii, co nie tylko stwarza okazje do budowania jedności i braterstwa, ale umożliwia też poznanie samego Zakonu.
– Program Cor to serce, to radość głoszenia Słowa Bożego, oraz radość bycia na wspólnej modlitwie i integracji. Spotkania Cor to inicjatywa, która jest obecnie wdrażana w Zakonie na całym świecie. Pilotażowe spotkania odbyły się w USA i Kanadzie. Rada Najwyższa zdecydowała o ich wprowadzeniu w całym Zakonie. Uczestniczyłem w spotkaniu koordynatorów projektu w New Heven. Program jest obecnie wdrażany w Polsce. Zgłosiło się już kilkadziesiąt rad parafialnych – opowiada Roman Hawliczek.
>>> Rycerze Kolumba z Polski wyróżnieni za działania na rzecz wiary i miłosierdzia
Dodaje, że program Cor jest adresowany dla mężczyzn, którzy chcą się formować. – Program nie jest zamknięty tylko dla naszych członków. To również propozycja dla wszystkich mężczyzn uczestniczących w życiu danej parafii. Mam nadzieję, że program pozwoli na umocnienie religijnego i moralnego kręgosłupa u mężczyzn a tym samym łatwiej będzie przeciwstawić się wszystkim zagrożeniom, które niesie współczesny świat – powiedział dyrektor stanowy ds. formacji i ewangelizacji w Zakonie Rycerzy Kolumba w Polsce.
Ks. Michael McGivney był amerykańskim kapłanem, który żył i pracował jako duszpasterz w USA w II połowie XIX wieku. Szeroko angażując świeckich w życie parafii, wyprzedził postanowienia Soboru Watykańskiego II. Założył wspólnotę katolickich mężczyzn – Rycerzy Kolumba, która miała pomóc im zaangażować się w życie Kościoła oraz stawać się lepszymi mężami i ojcami. Mężczyźni mieli się w niej rozwijać, pielęgnując swoje życie rodzinne, praktykując wiarę katolicką, służąc swojej parafii i troszcząc się o najbardziej potrzebujących oraz o siebie wzajemnie.
>>> Rycerze Kolumba u Matki Bożej Licheńskiej [+GALERIA]
Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył bł. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków.
Do Polski przybyli w 2005 roku, spełniając wolę papieża Jana Pawła II. Obecnie w naszym kraju liczą ponad 7 tysięcy członków działających w prawie 300 parafiach na terenie 33 diecezji. Ich krajowym duszpasterzem, Kapelanem Stanowym jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |