W poznańskiej katedrze modlono się za pierwszych władców Polski
„Pierwsi polscy władcy, za których dziś się modlimy, otrzymali talent władzy, choć różne drogi ich do tego prowadziły. Chcemy dziękować Panu Bogu za dobro, które uczynili, i za spuściznę, którą nam pozostawili” – powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. za władców Polski z dynastii Piastów, pochowanych w bazylice archikatedralnej w stolicy Wielkopolski.
Najstarsza nekropolia pierwszych królów i książąt polskich
Od lat w poznańskiej świątyni pamięć zmarłych królów i władców Polski, którzy są tam pochowani, czci się w niedzielę dwa tygodnie po Wszystkich Świętych. Katedra jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski oraz członków wielkopolskiej linii Piastów.
Mszy w intencji zmarłych królów i książąt polskich przewodniczył biskup Szymon Stułkowski.
W homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, nawiązując do czytanego dziś fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza, zawierającego przypowieść Pana Jezusa o talentach, zaznaczył, że pierwsi polscy władcy zostali obdarowani przez Pana Boga talentem władzy.
Podkreślił, że naszym zadaniem jest również odkrywanie talentów, które otrzymaliśmy od Boga. „Pan Bóg wyznacza czas, do kiedy mamy odkrywać i pomnażać nasze talenty, bo dzień Pański przyjdzie niespodziewanie” – zauważył kaznodzieja.
Bp Stułkowski wskazał też na czeską księżniczkę Dąbrówkę, która odegrała istotną rolę w nawróceniu Mieszka I, i która zainicjowała budowę kościołów w Gnieźnie i kościoła Najświętszej Maryi Panny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Zaznaczył, że kończą się prace remontowe wokół i w samej świątyni stojącej nieopodal katedry.
>>>Bp Stułkowski: potrzebujemy kościoła, by stawać się Kościołem
Wrażliwość na ubogich
Z kolei w nawie północnej katedry, nieopodal wejścia do podziemi, zainstalowano nowe epitafium Kazimierza Odnowiciela, władcy Polski w latach 1034-1058. Biskup pomocniczy poznański nawiązał też do obchodzonego dziś z inicjatywy papieża Franciszka IV Światowego Dnia Ubogich.
„Dziękujmy Panu Bogu za pierwszych władców Polski, za początki polskiej państwowości i chrześcijaństwa. Prośmy, abyśmy byli wrażliwi na ubogich, potrafili w mądry sposób pomóc im odkrywać ich talenty i prośmy o wielkich polityków i mężów stanu, którzy będą chcieli bezinteresownie służyć sprawie pokoju i pojednania w świecie” – powiedział bp Stułkowski.
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty przed sarkofagiem Mieszka I i jego syna Bolesława Chrobrego, znajdującym się w Złotej Kaplicy.
>>>Bp Stułkowski: dojście do Serca Boga zostało otwarte dla każdego [WIDEO]
Poznańska katedra była pierwszą na ziemiach polskich siedzibą biskupią. Jest najstarszą i największą nekropolią Piastów. W jej podziemiach pochowano Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Przemysła II, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Bolesława Pobożnego i Przemysła I.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |