fot. PAP/Darek Delmanowicz

W prawosławne święto Zaśnięcia NMP wierni święcą zboża, zioła i kwiaty

Prawosławni obchodzą w sobotę święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Kończy ono cerkiewny rok liturgiczny. W trakcie nabożeństw duchowni święcą przynoszone przez wiernych bukiety z kłosów zbóż, ziół i z kwiatów.

W woj. podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska wiernych Cerkwi, okolicznościowe obchody odbyły się m.in. w Bielsku Podlaskim, Boćkach, Czyżach czy w Werstoku. Ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub przewodniczył liturgii w cerkwi w białostockiej dzielnicy Starosielce.

Święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny jest ostatnim z dwunastu najważniejszych w cerkiewnym kalendarzu liturgicznym. Odpowiednikiem tej uroczystości w Kościele katolickim jest – obchodzone dwa tygodnie temu – święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane też świętem Matki Boskiej Zielnej.

>>> Ks. S. Batruch: relacje Polaków z Ukrainą wyraźnie się ociepliły [ROZMOWA]

Święto Zaśnięcia NMP ustanowiono w IV wieku. „Zaśnięciem” wierni Cerkwi nazywają śmierć Matki Boskiej. W tradycji wczesnochrześcijańskiej nie praktykowano określeń „śmierć” czy „umieranie”, a o ludziach wierzących w Chrystusa mówiono, że „zasypiają” albo „przechodzą do królestwa wiecznego”.

Zgodnie z tradycją na zakończenie uroczystych liturgii w cerkwiach święci się tego dnia bukiety z tegorocznych zbóż, ziół czy z kwiatów, dlatego wielu wiernych przyszło do świątyń z takimi wiązankami w rękach. Poświęcone ziarna zbóż mają posłużyć do pierwszych zasiewów w następnym roku, by zapewnić urodzaj. Wiązanki kwiatów wkładane są później pod głowy zmarłym z najbliższej rodziny.

Uroczystość poprzedzał dwutygodniowy post. Duchowni podkreślają, że chodzi nie tylko o powstrzymywanie się od niektórych pokarmów, ale też o duchowe przygotowanie do tego święta.

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w Polsce nie ma. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego szacują liczbę wiernych na 450-500 tys. osób. Według danych GUS – uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne – w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

Zwierzchnik polskiej Cerkwi metropolita Sawa wystosował przed wakacjami specjalną odezwę do wiernych, apelując do nich, aby w trwającym właśnie kolejnym spisie deklarowali swoją przynależność do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze