W przygranicznych parafiach staną Namioty Nadziei Caritas Polska
W parafiach archidiecezji białostockiej położonych przy granicy zostaną uruchomione Namioty Nadziei Caritas Polska. Na miejscu będzie zespół, który we współpracy z mieszkańcami i wolontariuszami na bieżąco będzie reagować – mówi dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.
Zaznaczył, że od początku kryzysu migracyjnego na granicy organizacja przekazała migrantom pomoc o wartości ok. 1 mln złotych. W związku z trudną sytuacją migrantów na granicy polsko-białoruskiej, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wystosował specjalny apel ws. pomocy migrantom. Poprosił w nim m.in. o zorganizowanie 21 listopada ogólnopolskiej zbiórki funduszy (np. po wszystkich mszach świętych). Zapowiedział, że „środki zbierane podczas tej kwesty zostaną przeznaczone – za pośrednictwem Caritas Polska – na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce”.
>>> Trudna sytuacja na granicy z Białorusią
Konkretna pomoc
Dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki mówi, że organizacja stara się nieść pomoc osobom, które znalazły się w potrzebie niezależnie od ich wieku, pochodzenia, przekonań czy wyznania. „Na kryzys zaistniały na naszej wschodniej granicy odpowiadamy od samego początku. W celu rozpoznania potrzeb odbyłem wizytę z ks. Jerzym Sęczkiem, dyr. Caritas Archidiecezji Białostockiej, na granicy. Później doszły kolejne wizyty z ordynariuszami, ks. dyrektorami lokalnych Caritas oraz proboszczami przygranicznych parafii” – mówi ks. Iżycki.
Stałe wsparcie w postaci pomocy rzeczowej: żywności, odzieży, artykułów higienicznych, pieluch czy zabawek dla dzieci od dwóch miesięcy otrzymują Ośrodki dla Cudzoziemców znajdujące się na terenie Polski, Caritas diecezjalne oraz placówki Straży Granicznej. „W sumie przekazaliśmy już pomoc o wartości ok. 1 mln złotych” – dodaje dyr. Caritas Polska. Zakupiono 2000 sztuk zestawów pomocowych Helps Pack. Są to worki na plecy, które zawierają butelkę wody, batoniki energetyczne, ogrzewacz do rąk czy koc termiczny. Ks. Iżycki zwraca jednocześnie uwagę, że Caritas Polska cały czas niesie także pomoc poza granicami Rzeczypospolitej. „Przekazaliśmy ponad 500 tys. zł na wsparcie uchodźców z Afganistanu, którzy przedostali się do państw ościennych takich jak Pakistan” – informuje.
Środki zbierane podczas ogólnopolskiej zbiórki 21 listopada zostaną przeznaczone „na finansowanie działań pomocowych Caritas Polska na terenach przygranicznych w kryzysie migracyjnym oraz proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce”. Jest to wsparcie rzeczowe ośrodków dla cudzoziemców i przygranicznych placówek Straży Granicznej, do których trafiają migranci i uchodźcy. Ta pomoc to przede wszystkim żywność, odzież, artykuły higieniczne.
Msza i adoracja
W parafiach przygranicznych archidiecezji białostockiej uruchomione zostaną Namioty Nadziei Caritas Polska. „Na miejscu znajdzie się oddelegowany zespół, który we współpracy z mieszkańcami i wolontariuszami będzie na bieżąco reagować na wszelkie potrzeby związane z kryzysem. Oprócz praktycznej pomocy planowana jest codzienna msza św. oraz adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji rozwiązania kryzysu.
Dyrektor Caritas przyznaje, że hojność Polaków jest duża. „Ostatnia zbiórka 'Ratunek dla Afgańczyków’ to na dziś już 5 mln złotych, a przypominam, że w około 2 miesiące przekazaliśmy różną pomoc w wysokości ponad 1,5 mln zł na pomoc cudzoziemcom w kraju i zagranicą” – mówi ks. Iżycki. „Chcemy działać nie tylko doraźnie, ale również długofalowo” – zaznaczył. „Nasza pomoc musi być dostępna również dla tych, którzy zdecydują się pozostać w Polsce i tutaj rozpocząć swoje nowe życie już w bezpiecznych warunkach” – wskazuje.
Pytany, czy Caritas Białoruś pomaga migrantom na granicy ks. Iżycki powiedział, że od początku kryzysu Caritas Polska chciała wesprzeć Caritas Białoruś, jednak niesienie pomocy w terenie przygranicznym okazało się dla tej organizacji niemożliwe. „Caritas nie ma tam dostępu” – zaznacza. W pomoc na naszej wschodniej granicy zaangażowały się także inne kościoły chrześcijańskie w Polsce, m.in. w zakupie o przekazaniu potrzebującym zestawów Helps Pack. „Jesteśmy w stałym i bliskim kontakcie z powodu licznych akcji pomocowych, które prowadzimy wspólnie, np. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (bardziej znana jako Świeca Caritas) czy Jałmużna Wielkopostna. Na jednym ze spotkań byliśmy zapytani wprost, jak skutecznie nieść pomoc na granicy. Wiem, że nasi przyjaciele zdecydowali się na wsparcie finansowe” – mówi ks. Iżycki.
Migranci znajdujący się w Warszawie są stale wspierani w Centrum Migrantów i Uchodźców Caritas Polska. „Od kilku tygodni wspieramy też ośrodek dla cudzoziemców w Lininie. Wolontariusze Caritas jeżdżą tam, co tydzień, spotykają rodziny, które przybyły do nas z różnych stron i pomagają im w procesie asymilacji. Na spotkaniach mogą wspólnie gotować, uczyć się języka, w miniony weekend miały miejsce zajęcia taneczne. To ważne w rozwoju szczególnie młodych ludzi, nieważne, z jakiego kraju pochodzą” – mówi dyr. Caritas Polska i ma nadzieję, że te dobre praktyki uda się przenieść na inne ośrodki w Polsce. Dyrektor Caritas Polska ma także nadzieję, że we wszystkich Kościołach w Polsce wybrzmiewa modlitwa o ustanie kryzysu, otwartość na dialog i pokój.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |