
Na pierwszym planie przy ołtarzu stoją od prawej: biskup łomżyński ks. Czesław Falkowski, administrator apostolski diecezji wrocławskiej ks. arcybiskup Bolesław Kominek, ks. kard. Stefan Wyszyński, metropolita poznański ks. arcybiskup Antoni Baraniak. Na drugim planie widoczni m.in.: ks. infułat Władysław Padacz (1. z prawej), biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej i dyrektor Sekretariatu Episkopatu Polski ks. Bronisław Dąbrowski (2. z prawej, za arcybiskupem Kominkiem). Fot. NAC
W Rzymie otwarto wystawę poświęconą Orędziu biskupów polskich do niemieckich sprzed 60 lat
W Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Rzymie otwarto wystawę „Pojednanie dla Europy”, która poświęcona jest Orędziu biskupów polskich do niemieckich. W tym roku obchodzona jest 60. rocznica wystosowania tego listu. Ekspozycję przygotował Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” Centrum Historii Zajezdnia.
W wernisażu wystawy wziął udział abp Józef Kupny – metropolita wrocławski, prof. Wojciech Kucharski, wicedyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość oraz prof. Hanna Suchocka, była premier.
Na wystawie znajdują się kopie dokumentów związanych z pojednaniem. Zobaczyć można rękopis listu biskupów polskich do biskupów niemieckich napisany przez wrocławskiego arcybiskupa Bolesława Kominka, ostateczną wersję orędzia wysłaną przez biskupów polskich do biskupów niemieckich oraz odpowiedź hierarchów niemieckich.

„Cieszę się, że mogliśmy zgłębić ideę pojednania tutaj w Wiecznym Mieście, wyjątkowym miejscu. Modlimy się także po śmierci papieża i czujemy tego ducha jedności Kościoła” – mówił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.
Prof. Wojciech Kucharski, wicedyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość, przypomniał, że dokładnie 50 lat temu Paweł VI w Rzymie ogłosił Rok Jubileuszowy, a swoją konstytucję poświęcił właśnie pojednaniu. Z kolei prof. Hanna Suchocka przypomniała, że polityka z lat 60. i 70. była nastawiona na dzielenie, które miało stworzyć Niemcy dobre i złe, czyli wschodnie i zachodnie. „Dlatego pisanie listu do wszystkich biskupów niemieckich przełamywało linię polityczną i koncepcję ówczesnego rządu komunistycznego” – dodała.

Pod koniec Soboru Watykańskiego II biskupi polscy wystosowali orędzie do biskupów niemieckich, w których padło słynne zdanie „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Autorem tych słów był Bolesław Kominek, arcybiskup wrocławski. Dokument przełamywał pojałtański podział Europy oraz schemat oprawca–ofiara. Orędzie z 18 listopada 1965 r. stanowiło przełomowy gest pojednania po zniszczeniach II wojny światowej. Wysłane zostało przez 34 polskich hierarchów, w tym prymasa Stefana Wyszyńskiego i abpa Karola Wojtyłę, z inicjatywy bpa Bolesława Kominka. Adresaci otrzymali zaproszenie do uczestnictwa w obchodach milenium Chrztu Polski oraz modlitwy o pokój.
Orędzie odczytano w kościołach diecezjalnych w dniach 15–16 grudnia 1965 r. na mocy komunikatu Sekretariatu Episkopatu. W Polsce spotkało się ono z gwałtowną krytyką ze strony władz komunistycznych, które obawiały się jakiegokolwiek zbliżenia z Zachodem.
Wystawa będzie prezentowana w Rzymie przez kilka dni. Jej uroczyste otwarcie zaplanowano na 20 maja w Senacie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |