fot. PAP/EPA/PAULO CUNHA

W sanktuarium w Fatimie ważną rolę spełniają wolontariusze

Każdego dnia na terenie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie pomaga średnio 350 wolontariuszy, podały władze tego miejsca kultu maryjnego w środkowej Portugalii. Większość z ochotników to obywatele tego kraju.

– Każdy z nich pełni określoną posługę kształtując wizerunek naszego sanktuarium – powiedział jego rektor ksiądz Carlos Cabecinhas. Sprecyzował, że najwięcej wolontariuszy aktualnie posługuje w sekcji informacyjnej sanktuarium fatimskiego, a także w ramach posługi liturgicznej oraz w przyjmowaniu pątników oraz w niesieniu im posługi medycznej.

fot. EPA/PAULO CUNHA

Pierwsi ochotnicy do posługiwania w Fatimie pojawili się w 1924 roku. Większość z nich pomagała w sanktuarium poprzez struktury katolickiej organizacji o nazwie Związek Sług Matki Boskiej Fatimskiej, zwanych potocznie „Servitami”. Aktualnie w sposób regularny posługuje w fatimskim miejscu kultu maryjnego ponad 250 ochotników należących do tej organizacji.

Jej główną misją jest praca wśród pielgrzymów, w tym szczególnie osób niepełnosprawnych, a także udzielanie pątnikom wsparcia medycznego po trudach podróży do sanktuarium fatimskiego. Dodatkowymi zadaniami wolontariuszy są też posługiwanie w miejscach zakwaterowania pielgrzymów, a także pomoc duszpasterzom w odbywających się na terenie sanktuarium nabożeństwach.

27 czerwca 2017 roku. „Servici” zostali uhonorowani przez prezydenta Marcelo Rebelo de Sousę portugalskim Orderem Zasługi za wybitne dokonania w zakresie działalności publicznej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze