Fot. PAP/Waldemar Deska

W sierpniu z Warszawy wyruszy siedem pielgrzymek na Jasną Górę

Pieszo, na rowerach lub na wózkach inwalidzkich – w sierpniu z Warszawy wyruszy siedem pielgrzymek na Jasną Górę. Pierwsze trzy pielgrzymki wyruszą ze stolicy 5 sierpnia.

Jako pierwsza ze stołecznego kościoła św. Anny, po mszy św. o godz. 5:30, wyruszy 43. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. Pątnicy będą szli przez 10 dni, by na Jasną Górę dotrzeć 14 sierpnia, w przeddzień uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku pielgrzymce towarzyszyć będzie hasło: „Pan mój i Bóg mój”.

Młodzież akademicka i szkół średnich archidiecezji warszawskiej od 1981 r. pielgrzymuje na Jasną Górę historycznym szlakiem sanktuariów i miejsc związanych z przeżyciami religijnymi. Trasa Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej liczy niemal 300 kilometrów i wymaga przejścia każdego dnia około 35 km w 5-6 etapach.

Na pielgrzymkę zapisać się będzie można od 1 lipca poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej: http://www.wapm.waw.pl/zapisy/.

Również 5 sierpnia po raz 40. pielgrzymi udadzą się na Jasną Górę z Warszawsko-Praską Pielgrzymką Pieszą. Tegoroczne hasło: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, nawiązuje do hasła roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce.

>>> Jasna Góra: pielgrzymka konna – jedyna taka [+GALERIA]

Pielgrzymkę rozpocznie msza św. o godz. 7 w stołecznym Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. Pątnicy przemierzą 315 km, by na Jasną Górę dotrzeć 14 sierpnia, gdzie o godz. 13:30 odprawiona zostanie msza św. na Wałach Jasnogórskich. Zapisy na pielgrzymkę odbywać się będą w parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie-Witolinie.

5 sierpnia o godz. 6 rano z sanktuarium św. Józefa na Kole wyruszy 32. Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i Rodzin na Jasną Górę, organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. Trasa pielgrzymki jest dostosowana zarówno do wózków inwalidzkich, jak i dziecięcych.

Zapisy na pielgrzymkę w formie online rozpoczną się 1 lipca na stronie www.ksnaw.pl. W dniach od 3 do 4 lipca będzie można również zapisać się w siedzibie KSNAW przy ul. Deotymy 41.

6 sierpnia wyruszy najstarsza 312. Warszawska Pielgrzymka Piesza nazywana „paulińską”. Pielgrzymi zaczną swą podróż od stołecznego sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia po mszy św., której o godz. 6 rano będzie przewodniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.

W dniach od 20 lipca do 2 sierpnia zapisy na pielgrzymkę będą odbywały się poprzez stronę internetową: https://warszawa.paulini.pl/. Natomiast w dniach 3 i 4 sierpnia będzie można zapisać się stacjonarnie w kościele ojców paulinów na ul Długiej 3 w Warszawie w godz. od 12.00 do 20.00; 5 sierpnia w godz. 10.00-22.00 oraz 6 sierpnia w godz. 5.00-6.00.

Fot. PAP/Waldemar Deska

W tym roku 312. Warszawska Pielgrzymka Piesza pójdzie na Jasną Górę pod hasłem „Sakramenty dają życie”. Pierwszy raz wyruszyła na Jasną Górę w 1717 r., kiedy 20 mężczyzn pod kierunkiem Antoniego Gromadzkiego poszło w pielgrzymce pokutnej, aby prosić o zatrzymanie epidemii dżumy.

Z kolei 11 sierpnia po mszy św. o godz. 7:30 w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach na szlak wyjadą rowerzyści w ramach Warszawskiej Pielgrzymki Rowerowej. Jej uczestnicy pokonają dystans ok. 290 km, przy czym dziennie przejadą na rowerach od 75 do 90 km w 5-6 etapach. Pielgrzymka zakończy się 14 sierpnia mszą św. na Wałach Jasnej Góry.

Druga pielgrzymka rowerowa wyruszy 22 lipca po mszy św. o godz. 8:30 z parafii św. Łukasza Ewangelisty na warszawskich Jelonkach, aby dotrzeć na Jasną Górę 26 sierpnia w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

Rowerzystom towarzyszyć będzie hasło: „Chrześcijaninem jest się dla innych, nie tylko dla siebie”. W tym roku nawiedzą m.in. sanktuaria: Matki Bożej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, św. Anny w Smardzewicach, Matki Bożej Gidelskiej, Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia i św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce.

Zapisy w formie online rozpoczną się 10 lipca a szczegółowe informacje są już dostępne na stronie: warszawskarowerowa.pl.

>>> „Bądźcie moimi świadkami” –  86. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli na Jasną Górę

16 sierpnia pod hasłem „Oddani Maryi za Kościół Chrystusowy” wyruszy 40. Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Matki Kościoła na Jasną Górę. Pielgrzymkę rozpocznie msza św., którą w konkatedrze na Kamionku odprawi o godz. 6 rano ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński. Pątnicy dotrą do Sanktuarium w Częstochowie 25 sierpnia. Oficjalnie pielgrzymkę zakończy msza św. sprawowana 26 sierpnia o godz. 11 na Wałach Jasnogórskich.

„W tym roku wpatrzeni w Maryję uczymy się od niej jak być blisko serca Kościoła Chrystusowego, dziękujemy za dar 40. pielgrzymki i pragniemy czerpać z doświadczenia ŚDM w Portugalii” – napisał w komunikacie opublikowanym na stronie diecezji warszawsko-praskiej kierownik XL Praskiej Pielgrzymki Pieszej Pomocników Maryi Matki Kościoła ks. Rafał Goliński.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze