Obrazek poglądowy fot. Marcin Bielecki, PAP

W Świebodzinie odbędzie się Ogólnopolski Zjazd Społeczności EDK

W Świebodzinie od 24 do 25 maja odbędzie się Ogólnopolski Zjazd Społeczności Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. To spotkanie adresowane nie tylko do liderów, ale do tych którym bliska jest misja EDK. Głównym punktem spotkania będzie Msza św. w sanktuarium Miłosierdzi Bożego w Świebodzinie.

Pomysł spotkania dojrzewał już od dłuższego czasu. – Od wielu lat obserwuję, jak wielką wartością jest osobiste spotkanie ludzi, którzy tworzą EDK – liderów, wolontariuszy, sympatyków, kapłanów – wyjaśnia Rafał Wojtkiewicz ze Świebodzina, dyrektor ds. rozwoju struktur EDK i koordynator Krajowy.

– Jesteśmy wspólnotą rozsianą po całej Polsce (i poza jej granicami), a jednak połączoną jednym duchem i misją. Zjazd to odpowiedź na pragnienie bycia razem. Nie tylko online, nie tylko technicznie, ale duchowo i wspólnotowo. Chcemy zatrzymać się na chwilę, podsumować i pomyśleć o przyszłości. Od 10 lat prowadzę Rejon EDK Świebodzin, a od zeszłego roku ks. Jacek Stryczek zaproponował mi, abym objął stanowisko dyrektora EDK Polska i zbudował struktury na wzór tych w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – dodaje.

EDK to nie tylko jednorazowe wydarzenie, ale – jak podkreślają organizatorzy – styl życia i duchowość, którą wiele osób rozwija przez cały rok. – Liderzy w swoich rejonach mierzą się z wyzwaniami, szukają inspiracji, pytają o sens i kierunek. Spotkania takie jak to, ma być przestrzenią wspólnej się modlitwy, rozmowy, wymiany doświadczeń i budowania relacji – podkreśla świebodzinianin. – To także sposób na to, by nie zatracić duchowego rdzenia EDK, który łatwo zgubić w wirze organizacyjnych działań. W ciągu roku planujemy organizować też zdalne spotkania formacyjne – dodaje.

>>> „Nie ma, że się nie da”. Ekstremalna Droga Krzyżowa w 16 krajach

Fot. PAP/Lech Muszyñski

Zjazd ma trzy główne cele: formacja, integracja i strategia. – Po pierwsze, chcemy pogłębić rozumienie duchowości EDK i wrócić do jej źródeł. Po drugie, chcemy poznać się lepiej, porozmawiać twarzą w twarz, wymienić doświadczeniami. Po trzecie, podejmujemy wspólne decyzje dotyczące przyszłości projektu, w tym kierunków rozwoju, komunikacji, systemów IT i formacji liderów. To również moment, by wyrazić wdzięczność osobom, które na co dzień, często w ukryciu, służą innym – wyjaśnia organizator.

Podczas dwudniowego Zjazdu w Świebodzinie odbędą się warsztaty w grupach, szkolenia dla liderów oraz możliwość osobistego poznania zespołu koordynacji krajowej, który liczy ponad 100 osób. W sobotę 24 maja na godz. 18.30 zaplanowana jest Msza św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Prawdopodobnie spotkania będą odbywać się cyklicznie. Zjazd w Świebodzinie to pierwszy krok.

Tegoroczna edycja EDK zgromadziła ponad 110 tysięcy uczestników w Polsce. Zorganizowano blisko 1400 tras w ponad 630 rejonach, przy ogromnym zaangażowaniu lokalnych wspólnot, parafii i liderów. – To dowód na to, że idea EDK wciąż porusza serca ludzi, mimo zmieniającego się świata i licznych wyzwań – zauważa Wojtkiewicz. – Owoce są bardzo konkretne, zarówno duchowe, jak i ludzkie. W świadectwach uczestników pojawiają się doświadczenia przemiany, uzdrowienia relacji, odkrycia sensu cierpienia, spotkania z Bogiem w samotności i trudzie. Wielu wraca do Kościoła. Wielu zaczyna żyć bardziej świadomie i odpowiedzialnie. Ale są też owoce organizacyjne – tworzenie wspólnot lokalnych, budowanie relacji między parafiami, integracja środowisk świeckich i duchownych – podsumowuje.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze