misyjne.pl

W Tygodniu Misyjnym nasz portal świętuje piąte urodziny

W Niedzielę Misyjną, 23 października 2016 r., rozpoczął działalność portal misyjne.pl. Przez 5 lat redakcja przybliżała czytelnikom temat misji, prześladowania chrześcijan, a także informowała o wydarzeniach z życia Kościoła.

W Tygodniu Misyjnym w 2016 r. rozpoczął działalność portal misyjne.pl. Nie rozpoczynał od zera – bazuje na 35 latach doświadczenia oblackiego dwumiesięcznika „Misyjne Drogi”. Redakcja skupiła się na tematyce misyjnej, ale szybko okazało się, że czytelnicy chcą szerszego spojrzenia na sprawy wiary i Kościoła.

– Zrozumieliśmy, że misje to nie tylko misje ad gentes – czyli posługa misjonarzy na terytoriach, które nie znają Chrystusa. Każdy z nas jest wezwany do bycia misjonarzem i dlatego postanowiliśmy na portalu opowiadać o Kościele, o społeczeństwie, o człowieku. Mówimy o sprawach ważnych, które dzieją się tu i teraz, ale sięgamy też głębiej, by pokazywać wierzącym, ale i poszukującym, czym jest wiara i Kim jest Bóg. Zajmujemy się dialogiem międzyreligijnym i międzykulturowym – opowiada o. Marcin Wrzos OMI, redaktor naczelny portalu misyjne.pl i „Misyjnych Dróg”.

>>> Warszawa: redakcja „Misyjnych Dróg” i misyjne.pl nagrodzona przez Episkopat Polski

– Portal jest tworzony w duchu oblackim – ma ukazywać działalność Kościoła, ze szczególnym uwzględnieniem misji, w tym misji zgromadzenia. To również miejsce, w którym czytelnik może znaleźć publicystyczny komentarz do informacji z życia publicznego. Chcemy rzetelne informować o bieżących wydarzeniach społecznych w kraju i na świecie – podkreśla ojciec Wrzos. Na początku portal odwiedzało miesięcznie 40 tys. osób, dziś jest ich średnio pół miliona, a bywają miesiące, w których portal odwiedza ponad milion unikalnych użytkowników.

studio
fot. Justyna Nowicka

Nowe studio

W marcu redakcja przeprowadziła się do nowej siedziby, a w październiku tego roku udało się oddać do użytku studio nagrań, które powstało w ramach projektu finansowanego przez Fundację BGK.

– To nasza „wisienka na torcie”. Bardzo zależało nam na tym, by móc zaoferować czytelnikom nową formę materiałów w jak najlepszej jakości. Podkasty i filmy cieszą się coraz większą popularnością w wirtualnej przestrzeni, więc chcemy za tym podążać i proponować coś więcej niż tylko teksty. Jedno jest jednak niezmienne, że naszą misją jest dobre dziennikarstwo – dzieli się Michał Jóźwiak, redaktor prowadzący portalu misyjne.pl.

– Misjonarze pracujący w różnych zakątkach świata prowadzą u nas swoje blogi, co sprawia, że często mamy informacje z pierwszej ręki. O różnych obliczach konfliktów społecznych i działaniu lokalnego Kościoła dowiadujemy się właśnie od nich – dodaje Sebastian Zbierański.

Temat na dwa tygodnie

Na misyjne.pl poza bieżącymi wiadomościami można znaleźć wiele materiałów, wywiadów, felietonów i reportaży, które przygotowują dziennikarze portalu. W ostatnim czasie redakcja zaproponowała Czytelnikom zgłębianie konkretnych tematów w tzw. dwutygodniach.

– Przez dwa tygodnie staramy się pokazywać różne aspekty danego tematu związanego z Kościołem. Chcemy jakieś zagadnienie ugryźć z różnych stron, nie boimy się też tego, co dla Kościoła może być trudne. Nasi dziennikarze, a także autorzy zewnętrzni, przygotowują szereg ciekawych materiałów, które wierzącym i poszukującym mogą rozszerzyć perspektywę – mówi Hubert Piechocki, jeden z dziennikarzy misyjne.pl.

Część dziennikarzy redakcji misyjne.pl

W cyklu dwutygodni zgłębiany był już m.in. temat relacji Kościoła i polityki, młodych w Kościele czy modlitwy

Redakcja przygotowuje także nową, ulepszoną wersję witryny, która będzie uwzględniać materiały przygotowywane przez dziennikarzy w studiu – podkasty i filmy. Poza nowościami redakcja planuje też kontynuowanie organizowanych od lat inicjatyw – m.in. „Misjonarza na Post” czy projektu „Misja Szkoła”. Portal misyjne.pl proponuje odbiorcom wyjątkowy system zamawiania intencji mszalnych online. Wierni mogą drogą elektroniczną, w ramach specjalnie zaprojektowanego systemu, zamówić mszę św. pojedynczą, czy np. tzw. gregoriankę. Intencje mszy św. są odprawiane przez ojców w krajach misyjnych bądź w domu oblackim w Poznaniu, gdzie mieści się siedziba redakcji, która jest częścią Prokury Misyjnej.

Czasopismo „Misyjne Drogi” oraz portal misyjne.pl są wydawane przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W dziele ewangelizacji redakcja współpracuje z pasterzami Kościoła, a szczególnie z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji, Radą Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego oraz Papieskimi Dziełami Misyjnymi. W 2018 r. redakcja została nagrodzona medalem „Benemerenti in opere evangelizationis” za szczególne i wybitne zasługi w dziele misyjnym. Wyróżnienie to przyznawane jest przez Komisję KEP ds. Misji. Redakcję nagrodzono w kategorii „informacja medialna”. To samo wyróżnienie przyznano za inicjatywę „Misjonarz na Post”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze