
fot. Vatican Media
W Watykanie głośno od muzyki orkiestr dętych. Trwa ich jubileusz
Tysiące artystów z orkiestr dętych przybyło do Watykanu na Jubileusz Orkiestr Dętych i Zespołów Ludowych, który potrwa do 12 maja. Modlitwa i dźwięki muzyki towarzyszą pielgrzymkom wzdłuż Via della Conciliazione: „Muzyka jest darem Boga, który jednoczy narody” – mówią artyści.
„Ay, ay, ay, ay, cielito lindo”. Tradycyjna meksykańska pieśń rozbrzmiewa mocno tuż za Drzwia Świętymi bazyliki watykańskiej. Na czele barwnej grupy niemal stu osób z Meksyku idzie Daniel – w azteckim pióropuszu, z dzwoneczkami na nadgarstkach i kostkach. Klęka, kilkakrotnie żegna się znakiem krzyża. Jest jednym z wielu uczestników Jubileuszu Orkiestr Dętych i Zespołów Ludowych, który dziś i jutro zgromadzi w Rzymie trzynaście tysięcy osób z ponad 90 krajów świata.
>>> Jubileusz Osób z Niepełnosprawnościami: nikt nie może pozostać sam
Daniel mówi Vatican News, że wychował się w bardzo wierzącej rodzinie: jego dwie siostry są osobami konsekrowanymi, a on przyjechał z „Panteras Rebolledo Marching Band” z Coapetec w stanie Veracruz. „Jesteśmy dumni, że możemy pokazać naszą kulturę latynoamerykańską” – mówi. Cieszy się, że dzieje się to w dniach, w których został wybrany Papież będący niegdyś misjonarzem w Peru. Nie zapomina o jego poprzedniku z Argentyny. Opowiadał o tym na placu Pia, tuż przed wyruszeniem wzdłuż Via della Conciliazione w pielgrzymkę, która zamieniła się w prawdziwe widowisko folklorystyczne.

Barwna i radosna procesja przyciągnęła uwagę turystów, przechodniów, a nawet osób wyglądających z okien okolicznych budynków. Wszyscy kierowali obiektywy aparatów na falujące w rytm muzyki satynowe falbany tancerek, podczas gdy uderzano w bębny ozdobione calaveras – czaszkami używanymi podczas Dnia Zmarłych (Día de los Muertos), które symbolizują śmierć, a jednocześnie celebrują życie.
Marzenie dla młodych Latynoamerykanów
„Dla wielu to spełnienie marzeń” – komentuje Maria, jedna z kierowniczek orkiestry, która zrzesza młodzież w wieku od 8 do 16 lat. „To prawdziwe błogosławieństwo być tutaj” – wtóruje jej dyrygent Jesus, ubrany na biało. „Muzyka to nasz świat, ale przede wszystkim dar od Boga” – dodaje, po czym poprawia węzły na chustach, które jego podopieczni noszą na szyi, i starannie wiąże sznurki złotych sombrero lśniących w słońcu wokół ich twarzy.
Nieco dalej w zielonych mundurach stoi pięćdziesięciu członków orkiestry z Collecorvino, w prowincji Pescara, którzy później wystąpią na placu San Salvatore in Lauro. „To wzruszający powrót” – opowiada Ivo Padula – „ponieważ nasza orkiestra grała tu już z okazji innego Jubileuszu, w 1975 roku”.
Uniwersalny język, który przekracza bariery
Trębacz Gabriele, który ma 27 lat i kapelmistrzem, wierzy w „lepszy świat, pełen pokoju i nadziei”. Z kolei Sandro, prawie sześćdziesięcioletni oboista i członek zespołu od ósmego roku życia, podkreśla wartość sztuki jako uniwersalnego języka, który potrafi przekraczać bariery kulturowe i językowe.
>>> Pielgrzymi z diecezji siedleckiej na Jubileuszu Ludzi Pracy
O „podwójnym święcie” mówi lider orkiestry Andrea Cacciatore, ponieważ – jak zaznacza – „jesteśmy muzykami, ale też bardzo wierzącymi ludźmi. Chcemy przejść przez Drzwi Święte w duchu folklorystycznym, ale przede wszystkim religijnym. Ja i inni członkowie orkiestry służymy także do Mszy św. jako ministranci. Będziemy modlić się za nowego papieża i o to, by jego pontyfikat kontynuował linię Franciszka, z naciskiem na pomoc ubogim i potrzebującym. Mamy nadzieję, że Duch Święty będzie wspierał Leona XIV w jego wysiłkach, by przybliżyć wielu ludzi do Kościoła”.

Jednoczyć narody poprzez muzykę
Silvano Proietti, przewodniczący orkiestry z miasta San Gregorio da Sassola w prowincji Rzym, wyraża nadzieję, że wszystkie zespoły muzyczne będą wnosić coraz więcej wspólnotowości w świat, jednocząc narody poprzez muzykę. „Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu na rzecz pokoju. Muzyka od zawsze jest częścią duchowości i Kościoła. Patronem naszego miasta i naszej orkiestry jest Grzegorz Wielki, najwybitniejszy interpretator chorału gregoriańskiego – klejnotu, który wzbogaca Kościół” – dodaje.
Tego popołudnia jubileuszowe wydarzenie będzie kontynuowane koncertami rozproszonymi na 31 placach w centrum Rzymu, z udziałem ponad 100 zespołów, a zakończy się jutro rano o godzinie 10:00 na placu Cavour mszą świętą pod przewodnictwem arcybiskupa Rino Fisichelli, któremu papież Franciszek powierzył organizację Jubileuszu 2025.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |