fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

W Watykanie można obejrzeć szopkę z konkursu muzealnego

Szopkę wykonaną w diecezji płockiej podczas konkursu organizowanego przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, można obejrzeć na prestiżowej wystawie „100 szopek w Watykanie”. Jest jedną ze 125 szopek z 20 krajów świata. Wykonała ją 11-letnia Patrycja Tomaszewska ze Szkoły Podstawowej w Starym Gralewie.

Wystawa „100 szopek w Watykanie” („100 Presepi in Vaticano”), to międzynarodowe wydarzenie z udziałem pielgrzymów z całego świata, którzy w okresie Bożego Narodzenia odwiedzają Watykan. W ubiegłym roku wystawę obejrzało ponad 290 tysięcy osób. W tym roku widzów będzie prawdopodobnie jeszcze więcej, ponieważ 24 grudnia papież Franciszek otworzy Rok Jubileuszowy w Kościele powszechnym. Będzie się to wiązać z przybyciem do Rzymu jeszcze większej rzeszy pielgrzymów.

– Organizatorem wystawy jest watykańska Dykasteria ds. Ewangelizacji. Wystawa jest nie tylko artystyczną wizją Narodzenia Pańskiego, ale także wyrazem religijności i kultu dla tradycji tych wyjątkowych świąt. Przedstawia zarówno historię jak i duchowy wymiar narodzin Jezusa, przy podkreśleniu różnorodności tradycji kulturowych poszczególnych krajów. Każda szopka pochodząca z regionu świata, w którym została stworzona, przedstawia uniwersalne prawdy o pokoju,  miłości  i nadziei przynoszone nam wraz z narodzinami Jezusa. To przestrzeń, w której tradycja, religia i sztuka spotykają się, tworząc niezatarte wrażenie w sercach gości – przekazała Justyna Szewczykowska z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.  

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

W tegorocznej edycji można podziwiać prace artystów z kilkunastu krajów europejskich, a także spoza Europy, w tym m.in. z Mali, Tajwanu, Paragwaju, Filipin, Stanów Zjednoczonych czy Kostaryki.

Szopka z Sierpca powstała w ramach konkursu organizowanego przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wykonała ją Patrycja Tomaszewska, 11-letnia uczennica ze Szkoły Podstawowej w Starym Gralewie. Praca przypomina skromną drewnianą szopę dla zwierząt krytą strzechą. Charakteryzuje się ujmującą prostotą formy, oszczędnością środków wyrazu i naiwnością, typową dla dziecięcego postrzegania prawd wiary. Przedstawia Świętą Rodzinę z Nazaretu, a poszczególne elementy są wykonane ręcznie z wykorzystaniem naturalnych surowców: drewna, słomy, mchu, szyszek.

To małe dzieło sztuki jest jedną wśród ponad 100 szopek zgłoszonych w ubiegłorocznej edycji konkursu „Szopka betlejemska. Małe dzieło sztuki”, organizowanego przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu od ponad 12 lat. Konkurs adresowany do dzieci i młodzieży szkolnej ma na celu podtrzymywanie oraz kultywowanie tradycji ręcznego wykonywania szopek betlejemskich.

– Konkurs rozwija wiedzę na temat symboliki i religijnej wymowy szopki, czy możliwość spędzania czasu w gronie całej rodziny, bo w powstawanie szopek angażują się niejednokrotnie wszyscy domownicy. Jak się okazuje ta piękna tradycja potrafi czasem zostać dostrzeżona na arenie międzynarodowej, co jeszcze bardziej podkreśla sens jej kultywowania – dodała przedstawicielka muzeum.  

Wystawa szopek bożonarodzeniowych w Watykanie to nie tylko okazja do podziwiania sztuki, ale także głęboka lekcja wiary i refleksji nad istotą Bożego Narodzenia. Jednym z najważniejszych haseł Roku Jubileuszowego 2025 jest nadzieja, a szopki ukazujące narodziny przyszłego Zbawiciela świata, dobrze się w nie wpisują. Wystawa szopek w Watykanie potrwa do 6 stycznia 2025 roku. Oprócz szopki z Sierpca znalazły się na niej też szopki z Radomia i Wadowic.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze